• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Netflix’in baskı nedeniyle iptal ettiği dizinin senaristi konuştu: Çok korkutucu

Netflix’in baskı nedeniyle iptal ettiği dizinin senaristi konuştu: Çok korkutucu
0 0

“Eşcinsel” sahneler nedeniye AKP hükümeti ile Netflix arasında bir süredir yaşanan gerilimin, Netflix Türkiye’nin rest çekmesiyle son bulduğu tartışmaları yaşanıyor.

19 Temmuz 2020 Pazar 15:20

Netflix’in Kültür Bakanlığı ve RTÜK'ün baskısıyla çekimlerini iptal ettiği belirtilen “Şimdiki Aklım Olsaydı” dizisinin senaristi Ece Yörenç ilk kez konuştu. 

Fasikül’e konuşan Ece Yörenç “Bir gey karakter nedeniyle dizinin çekimlerine izin verilmediğini ve bunun ilerisi için çok korkutucu” olduğunu söyledi. Basında çıkan dizide gey bir çiftin seks sahnesi olduğu yönündeki haberlerin gerçekliği yansıtmadığını da belirten Yörenç, söz konusu karakterin senaryoda herhangi bir fiziki temasta bulunmadığını ve buna rağmen çekimlere izin verilmediğini ifade etti.

 

Gazeteci Cüneyt Özdemir, AKP ve Netflix'in arasındaki görüşmelerin restleşmeyle bittiğini duyurmuştu.

 

Özdemir, haberi Twitter'dan şu ifadelerle duyurmuştu:

 

"Netflix ve Ak Parti arasındaki pazarlık restleşmeyle bitti. Ak Partinin eşcinsellik sansürüne Netflix rest çekti. Türkiye'de dizi çekimlerini durdurdu. Sansürü kabul etmedi. Dünyada Netflix'i yasaklayan ilk ve tek ülke Türkiye mi olacak?"

 

Netflix'in, sete çıkmaya hazırlanan ve başrolünde Özge Özpirinçci'nin yer aldığı “Şimdiki Aklım Olsaydı” isimli dizi projesini son anda iptal etmişti.

 

Medyaradar yazarı Murat Tolga Şen, yaşanan gelişmeyi “Sete çıkan diziyi iptal ettiler! Netflix Türkiye’den çekiliyor mu?” başlıklı yazısında değerlendirmişti.

 

Şen'in yazısında şu ifadeler yer almıştı:

 

“Netflix’in (ve Ay Yapım’ın) işlerine akıl sır ermiyor! TV100'den Birsen Altuntaş'ın haberine göre; Netflix Türkiye, Özge Özpirinçci'nin başrolünü Birkan Sokullu ve Burak Yamantürk'le paylaşacağı Şimdiki Aklım Olsaydı adlı projesini son dakika kararıyla iptal etti.

 

Çağan Irmak'ın yöneteceği Ece Yörenç'in ise yazdığı dizinin ekibi bu sabah ilk kez sete çıktı. Ben de dün akşam dizinin haberlerini okumuştum, Çağan Irmak’ı da çok severim, mesaj atıp tebrik edecektim ama mümkün olmadı çünkü herkesi şok eden bir gelişme yaşandı!

 

Netflix, Ay Yapım'a diziyi iptal ettiğini duyurdu. Set ekibi gelen haber üzerine dekorları topladı. Akıl alır gibi değil, tam bir rezalet. Bundan sonra Netflix’e iş yapmanın hevesi ya da ciddiyeti mi kalır?”

 

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha