• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Netflix yapımı 21 bilim kurgu dizisi tavsiyesi

Netflix yapımı 21 bilim kurgu dizisi tavsiyesi
0 0

Netflix, kendi yapımlarıyla da dünya çapında üye sayısına ulaşan platform olarak dikkat çekiyor.

16 Kasım 2019 Cumartesi 20:49

Farklı kategorilerde diziler yayımlanan Netflix'te bilim kurgu dalında da önemli içerikler yer alıyor.

 

Bunların başında hiç şüphesiz Stranger Things geliyor. Dördüncü sezonuna hazırlanan dizi, en çok izlenenler arasında yer alıyor.

 

CeoTudent'te yer alan derlemeye göre Netflix yapımı 21 bilim kurgu dizisi şöyle sıralanıyor:

 

1) The Twilight Zone  (1959) / IMDb: 9.0

 

Herhangi aklı başında olan bir kişinin tahmininde, şüphesiz tüm zamanların en iyi bilim kurgu dizilerinden biridir. Teknoloji, uzaylılar, uzay yolculuğu, vs. hakkındaki sayısız bölümüyle. Ama Alacakaranlık Bölgesi de insanın derinliklerini suya düşürdü. Popüler Alacakaranlık Kuşağı televizyon serisinin sinema vesiyonu için Joe Dante, John Landis, George Miller ve Steven Spielberg olmak üzere dört ayrı yönetmen bir araya gelmişti. Televizyon versiyonu siyah-beyaz olmasına rağmen bu film renkli çekilmişti. Orijinali Rod Serling'e ait olan hikayeleri kendi alanında usta yönetmenler yeniden yorumlamıştı.
"İşgalciler tarafından neredeyse tamamen diyalogsuz bir bölümdeki uzaydan tehditkar olan bir kadın hakkında. Kendi başına ele alındığında, “İstilacılar” gibi bir televizyon parçası, “eski karanlık ev” korku filmleriyle ya da bilim kurgu antolojisine girdikten 20 yıl sonra gelecek olan eğik çizgilerle neredeyse ortak bir paylaşımda bulunuyor."- Jim Vorel

 

2) Black Mirror (2011) / IMDb: 8,9

 

Teknolojik dünyamızı bir ütopyadan ziyade bir distopya olarak gördüğümüz zamanlar vardır. Özgürlüğümüzü kısıtlayan, gizliliğimizi azaltan ve bizi anonim saldırılara maruz bırakmanın affedilmez bir ihlal gibi hissettirdiği yönünde. Ancak en kötüsü, biz suçluyuz - izinsiz girişi kabul ettik ve bazı durumlarda, hatta çoğu durumda, bağımlı hale geldik. Teknolojinin yaygınlığı, karşı koyamayacağımız bir gerçeklik ve aklımızı korumak için onu kabul etmek zorundayız. Ama bu tam olarak sorgulama olmadığı anlamına gelmez.  Hiçbir şey unutulmuyor, hiçbir ayrıntı atlanmıyor. Peki ya bu, iyi bir şey midir?


“Başlığın siyah aynası, her duvarda, her masanın üzerinde, her elin avucunda bulacağın ayna, bir TV'nin soğuk, parlak ekranı bir monitör, bir akıllı telefon. Bu gösterinin işi, toplumumuzu kesintisiz bir ışık altında yansıtmak ve bunu her bölümde yeni bir oyuncu kadrosu ve yeni bir hikaye ile yapmak. Bunu izlemek eğlenceli değil - çoğunlukla dehşet verici - ama cesur yeni dünyamız kaçınılmaz olsa da, gösteri her zamankinden daha fazla ve gerekli hissettiren bir protestoyu temsil ediyor." - Shane Ryan

 

3) Stranger Things (2016) / IMDb: 8,8

 

80'li yılları kendine fon yapan Stranger Things, dönemin korku filmlerine selam çakmayı atlamayan bir fantastik gerilim dizisi. Winona Ryder, David Harbour, Cara Buono'yu başrollerinde buluşturan dizi; kaybolan genç bir çocuğu ve onu bulmaya çalışan annesini anlatıyor.

 

Loading video

 

"80'lerin nostaljisi, alçakgönüllü çocuklar, gençlik öncesi gariplik, korkutucu ama korkutucu olmayan canavarlar, aptal küçük karakterler ve duygusal buluşmalar. Dünya, Hawkins, Indiana'dan biraz daha büyür ve riskler biraz daha yükselir, ancak tam kalbi altında, altı çocuğun mükemmel, 80'lerin film müziğine mecazi ve gerçek canavarlarıyla yüzleşmeleri gerekir." - Jim Vorel ve Josh Jackson

 

4) Dark (2017) / IMDb: 8,7

 

İlk bölüm, “her şeyin birbirine bağlı olduğu” vaadi ile açıldı - farklı insanların, farklı modalarda, aynı yeraltı serpinti sığınağının duvarına tutturulmuş ve sicim uzantılarıyla birbirine bağlanmış fotoğraflarının üzerine oturtuldu. En azından, dizi sözünü tutar. Winden, Almanya’nın uzak karakolunda, 2019’da, babasının intiharı ve lise sınıf arkadaşının kaybolmasından kurtulan Jonas Kahnwald (Louis Hofmann) kayıp çocuğu aramaya başlar ve doğaüstü bir gizem içine gömülür. Kayıp bir çocuk. Bir yanıt bulmak için ümitsizce çabalayıp duran dört aile. Ve bu aramalar sonucunda ortaya çıkan sırlar ile gerçekler. Küçük kasabanın kaderi değişir ve gerçek yüzü ortaya çıkar.

 

Loading video

 

"Sayısız bilim-kurgu, yakın zamanlardaki bağbozumu korku ve suç dramalarında olduğu gibi, bizi kendi kargaşasının ortasına sokan ve yolumuzu karalamaya davet eden bulmacalar ve bilmecelerden zevk alıyor. Bununla birlikte sorun, serinin bu ipleri dört rüzgâra atacağı ve onları bir araya getirmemizi beklememesi değil. Her şeyi bağladığımızda, elinde boş bir paketin sıkıntısı var. - Matt Brennan

 

5) Star Trek: The Next Generation (1987) / IMDB: 8,6

 

Orijinal Seri'den bir yüzyıl sonra geçmekte, gene Atılgan adında fakat daha yeni ve gelişmiş (Atılgan-D) yeni bir yıldız gemisi içermekte ve Kaptan Jean Luc Picard'ın (Patrick Stewart) emri altındaki yeni bir mürettabatın maceralarını anlatmaktadır. Dizi ilk olarak 28 Eylül 1987'de yayınlandı ve 23 Mayıs 1994'te son buldu. Yeni Nesil Uzay Yolu dizileri arasından en yüksek reytinglere sahipti ve yayınlandığı ilk birkaç yıl boyunca hep 1 numaralı dizi olarak kaldı. En iyi drama dalında bir Emmy için aday olan (1994 yılında) tek Uzay Yolu dizisi idi. Ayrıca en iyi televizyon programı olarak Peabody Ödülü'de kazandı.Seri günümüzde birçok tv kanalı tarafında yayınlanmaktadır.

 

6) Sense8 (2015) / IMDb: 8,3

 

Dünyanın 8 farklı yerinde yaşayan ve gizemli bir şekilde birbirleriyle bağlantıları olan 8 ayrı kişiyi merkezine alacak. Birleşik Krallık, Seoul, Mumbai, Nairobi, Berlin, Mexico City, San Francisco ve Chicago’yu mesken tutacak Sense8; her bölümde buralarda yaşayan bir karakteri yakından tanıtacak. Bu 8 kişiden bazıları bir araya gelmeye çabalarken, bazıları ise birbirini öldürmeye çalışacak.

 

Loading video

 

"Bağlantıyı anlamaya çalıştıkları, birbirine karışmak için yeni yeteneklerini kullandıklarını ve birbirleriyle değil, zevkli bir şekilde queer alemlerle uğraştıklarını düşündüklerinde, karışık ve güzel insanların bu çeşitliliğini takip ediyorlar. Sense8 kadar tuhaf ve çoğu zaman, dizi, trans-aktris Jamie Clayton ve sanatçılar Miguel Silvestre ve Alfonso Herrera’nın Mexico City’de eşcinsel bir çiftin canlandırılması çalışmasıyla cinsellik ve cinsiyet kimliği konularıyla ilgilendiği için önemini koruyor. - Robert Ham

 

7) Orphan Black (2013) / IMDb: 8.3

 

Her şeyden ümidinizi kestiğiniz bir anda, geride bırakacağınız birileri de yokken; size tıpatıp benzeyen birinin kendini öldürdüğünü görseydiniz, ne yapardınız? Onun kimliğine bürünmeyi düşünür müydünüz mesela. Sarah biraz düşündü ve tereddüt etmeden verdi kararını, bu hayatı geride bırakacaktı. Peki ya onu bekleyen hayat, hiç de düşündüğü gibi değilse?
Sarah kendisine tıpa tıp benzeyen bir kadının intiharına tanık olduğunda, ölen kişinin kimliğini alır ve bir sırlar dünyasının kapısını aralanır.

 

8) Travelers (2016) / IMDb: 8,2

 

Bir federal ajan, aniden bambaşka kişiliklere bürünen dört kişiyi takip ettiğinde insanlığın geleceği ile ilgili şaşırtıcı bir keşifte bulunur. Gelecekte geçen bu bilim kurgu hikayede, teknoloji de tabiatıyla oldukça gelişkin. Hatta o kadar ki insanlar zaman yolculuğu yapabiliyorlar. Bu sayede 21. yüzyıla dönüp insanoğlunu gelecekte yaşanacak amansız felaketten kurtarma şansları vardır.

 

9) Altered Carbon (2018) / IMDb: 8,1

 

Dizi günümüzden 300 yıl sonrasında, insan zihninin sayısallaştırıldığı ve bedenden bedene indirildiği, teknolojinin ürkütücü boyutlara ulaştığı karanlık bir zaman diliminde yaşanıyor. 25. yüzyılda geçen öyküde, insan zihni dijitalleştirilse ve ruhlar bir bedenden diğerine transfer edilebilse neler olacağı konu ediliyor. İnsan bedenleri birbirleriyle takas edilebildiği gibi, ölüm de artık kalıcı bir son olmaktan çıkmıştır. Elbette bu teknoloji dev bir şirketin kontrolündedir. Eskiden yıldızlar-arası bir savaşçı olan Takeshi Kovacs, 500 yıl boyunca hapsedilir ve istemediği bir geleceğe indirilir. Ölümün modasının geçtiği bu dünyada eğer bir cinayetin gizemini çözebilirse ona yeni bir yaşam şansı sunulacaktır. Yeni kişiliğini muhafaza etmek için yeni klonlanmış bedenler satın alan bir gizemini çözmesi gerekir.

 

10) Star Wars: The Clone Wars (2008) / IMDb: 8,1

 

Star Wars: Klon Savaşları, sinema tarihinin hem en kült, aynı zamanda hem de en popüler olmayı başarabilen ender sinema serilerinden biri. Efsanevi başyapıt, izleyiciyi yepyeni Star Wars maceralarına sürüklerken, Lucasfilm'in epik hikaye anlatımı ile sinemaseverleri şaşırtarak benzersiz bir animasyon stilini birleştiriyor. Büyük bir prodüksiyon aşamasından geçen bu yapım da, serinin öteki filmlerini aratmayacak raddede unutulmaz sahnelerle dolu. Bilim kurgu fanatikleri için gerçek bir şölen niteliğindeki sekanslarıyla çok ama çok uzaklardaki galaksi için yepyeni bir görüntü ve ortam sunarken, Star Wars efsanesinin zenginliği ile bilgisayar yapımı animasyonun muhteşem koalisyonunu gözler önüne seriyor. İyi ile kötü arasındaki galaksilerarası mücadelenin ön safında Yoda, Mace Windu, Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker ve diğer Jedi Şövalyeleri, Cumhuriyetin Büyük Ordusu'nu ayrılıkçıların droid ordusuna karşı önderlik edip cumhuriyeti korumaya çalışırken güç onlara yol göstermektedir.

"Eğlenceli ve heyecan verici uzay savaşlarıyla dolu bir dizi olarak başlayan şey, yakında savaşın karmaşıklığını ve acımasızlığını araştıran çok daha derin ve daha zengin bir hikaye haline geldi. Ayrıca Klon Savaşları, Anakin'in kaçınılmaz dönüşüne sahne ayarlamak için filmlerde her an karanlık tarafa geçmek için daha fazlasını yaptı. Şovun foto-gerçekçi animasyon markası herkes için olmasa da, sergilenen karmaşık hikaye anlatımının geleneksel Star Wars film dünyasında pek hoş karşılanmayacağını inkar edecek az sayıda kişi var." - Mark Rozeman

 

11) The OA (2016) / IMDb: 7,9

 

OA veya Orijinal Melek, dört lise öğrencisi ve onların matematik öğretmeni için düşünülemez bir travma hikayesini serbest bıraktığından keskin hikayeleri, yedi sene önce kaybolduğunda gözleri görmeyen, kör bir kadın olan Prairie Johnson'ın, yıllar sonra gözleri düzelmiş bir şekilde ortaya çıkışının gizemli hikayesini anlatıyor.
"Yuvalama anlatılarının gergin gelmesi, çatallı yollarının birleşmesi durumunda OA , ihtiyaç duyduğun inancı ödüllendirir. Böylesine yüce bir mahkumiyetin doruk noktasına gelmesi sayısız görüşün ardından, şimdi bile beni susturmaya devam ediyor." - Matt Brennan

 

12) Limitless (2015) / IMDb: 7,8

 

En İyi Filmler listesinde de yer alan Limitless filminin devamı niteliğinde olan ve aynı isme sahip olan dizinin konusu; Eddie’nin sıradan bir kişi olan Brian’e beynini kullanabileceği haplardan bir tane vererek bir maceraya atılırlar. Ancak Brian’in beklediğinden daha tuhaf bir hale gelen olaylar beklentisinin çok üstündedir. Çevresinde yaşanan olayları anlaması, çözümlemesi iyi bir şey iken seri cinayetler arasında kalması onu şüpheli duruma da sokmuştur. Artık peşinde dedektifler yer almaktadır ve sürekli olarak kaçmak durumundadır. Bu sırada beyninin tüm gücünü kullanmaya başlar ve eski bir müzisyen olarak FBl'ın en zorlu vakalarını çözmek için işe alınır.

 

13) The 100 (2014) / IMDb: 7,7

 

Bu kıyamet sonrası bilim kurgu draması, bir nükleer savaşın Dünyadaki neredeyse bütün yaşamını yitirmesinden 97 yıl sonra başladı. Hayatta kalanlar, bir gün evlerine dönmeyi umarak, Dünyayı dolaşan bir uzay istasyonunda yaşıyorlar. Gemideki kaynaklar yetersizleştikçe ve oksijen seviyeleri kritik duruma geçtiğinde liderlik, arazinin uygun olup olmadığını görmek için Dünya'ya 100 çocuk mahkûm göndermeye karar verir.

 “Sineklerin Efendisi" -esque drama dizisi, bu dünyayı ana topraklarından geriye kalanların sürprizlerini ortaya çıkarırken izler. Eğer bir heyecan tutkunuysanız, The 100 sizi “sonraki bölüme” basmaya devam edecek." - Jane Snyder

 

14) 12 Monkeys (2015) / IMDb: 7,7

 

Bir zaman yolcusu, güçlerini kullanarak kıyamet sonrası bir gelecekten günümüze dönerek, insanlığı yok etmek üzere olan virüs salgınını önlemeye çalışır. 2035 yılında dünya nüfusunun çok az bir kısmı hayatta kalmayı başarmıştır. Bu büyük salgından kurtulabilmek içinde insanlar küçük küçük koloniler oluşturmuş ve bu kolonilerde yaşamlarını sürdürmeye başlamış. Tabi, bir yandan da bilim adamları zamanı geri çevirmek ve bu durumun ortadan kalması için makine yapar… Bu işe gönüllü olarak kahramanımız James Cole seçilir. James kendisini yıllar öncesinde, bir akıl hastanesinde bulur. Ancak ne gelecekten geldiğine hiç kimse inanmamaktadır.

 

Loading video

 

15) Continuum (2012) / IMDb: 7,6

 

2077 yılında dedektiflik yapan Cameron Kiera, amirinin de isteğiyle, Liber8 diye bilinen bir terörist grubunun idamına katılır. Bir şeyler ters giderken, ne olduğunu anlayamadan kendini kaçakların peşinde günümüz Vancouver'ında bulur.
Oğlu ve eşinden uzakta bu zamana sıkışıp kalan Cameron, suçluları yakalamak ve hayatına geri dönmek için elinden geleni yaparken, Alec Sadler adlı genç bir dahi ona yardım eli uzatır. Çarpışma tek bir bakış açısının kaldırılmasıyla ilgili değil, aynı zamanda zayıf güçlerin yavaş oluşumu ile de ilgilidir.

 

16) Colony  (2016) / IMDb: 7,4

 

Yakın gelecekte geçecek ve uzaylı saldırısına karşı işgal altında olan Los Angeles’ı mesken tutacak dizide Holloway; şehirde büyüyen direniş hareketi sonucu işgal hükümetiyle işbirliği yapmak zorunda kalan, Will Bowman isimli eski bir FBI ajanına hayat verecek. Will ve Katie, istila sırasında oğullarından ayrıldı ve şimdi onu geri almak için hangi uzunluklara gitmek istediğine karar vermeli. Ailenizi korumak ile baskıcı istilacılara karşı çıkmak arasında kalan karı koca kendilerini bu çizginin farklı taraflarında bulduklarında ne olduğu arasındaki gerilimi oynuyor.

 

17) 3% (2016) / IMDb: 7,4

 

Nüfusun yalnızca% 3'ünün bir Ütopya toplumunda yaşamaya seçildiği bir distopyalı geleceğin içinde yer alırken, insanlığın geri kalanı yoksullukla mücadele ederken, gösteri seçilenler arasında olmak için yarışan 20 yaşındaki adaylardan oluşan bir grup izliyor. Çünkü aday olan insanlardan sadece %3'ü sefaletten kurtulabilecektir.

 

18) Lost in Space (2018) / IMDb: 7,2

 

1960'ların klasik bilim kurgu dizisi Lost in Space’ın modern yorumu olan yapım günümüzden 30 yıl sonrasında geçiyor. Uzayda sömürgeleştirmenin başladığı dönemde Robinson ailesi daha iyi bir dünyada yaşamaya hak kazanır. Geçtikleri testler, aldıkları eğitimlerden sonra uzayda yeni bir koloni kurmak için yola çıkarlar. Fakat yolculuk sırasında beklenmedik olaylar gerçekleşir ve rotalarından saparlar. Bilmedikleri bir gezegene mecburi işin yapmak zorunda kalan Robinson ailesi, evlerinden onlarca ışık yılı uzaklıktaki bu yerde hayatta kalmak için savaşır.

 

19) Kiss Me First (2018) / IMDb: 6.8

 

Bir sanal gerçeklik oyununa kendini kaptıran genç ve yalnız kadın, ona yeni heyecanlar tattıran, tekinsiz bir kadınla arkadaş olur. Tess'in peşinden yeni bir gerçekliğe adım atan Leila'yı bu yeni dünyada neler bekliyor?

 

20) Osmosis (2019) / IMDb: 5,9

 

Yakın gelecekte Paris'te geçen dizi, iki zeki kardeş ruh eşlerini bir araya getirecek yeni bir çöpçatanlık uygulamasının piyasaya sürülmesinin ardından yaşananları konu ediniyor. Bunun için tasarlanan bir implant geliştirirler.  Yapay zeka uygulaması, insanların beyin verilerini inceleyerek dünyanın herhangi bir yerindeki ruh eşlerini bulur. Ancak gerçek aşkı bulmanın da büyük bir bedeli olacaktır.

 

21) Another Life (2019) / IMDb: 4,8

 

Astronot Niko Breckinridge ile ekibinin, dünya dışı yaşam formu aramak üzere uzayda çıktığı yolculuğu konu ediniyor. Bu zorlu görevde hayal dahi edemeyecekleri bir tehlikeyle karşılaşan ekip, Dünya’ya geri dönebilmek her yolu deneyecek. Muazzam bir yabancı cisim Dünya'ya inince Niko, kaynağını buluğ ilk teması kurmak için yıldızlararası bir göreve öncülük eder.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha