• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Selahattin Demirtaş’ın yeni romanı ‘Efsun’ okuyucuyla buluştu

Selahattin Demirtaş’ın yeni romanı ‘Efsun’ okuyucuyla buluştu
0 0

Edirne Cezaevi'nde 5 yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın kaleme aldığı "Efsun" isimli romanı Dipnot Yayınları tarafından okura sunuldu. Eşi Başak Demirtaş kitapla çektirdiği fotoğrafı sosyal medyadan paylaştı.

2 Ekim 2021 Cumartesi 21:21

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın pandemi döneminde kaleme aldığı “Efsun” isimli romanı Dipnot Yayınları tarafından okura sunuldu.

 

Kitabın tanıtım bülteninde, “Dupduru, yer yer hüzünlü, yer yer coşkulu ama hep çağıldayan, insana kendini iyi hissettiren bir anlatım… Olanca ışıltılarıyla ilginç karakterler… Acının mizahla harmanlanışı… Üç kuşak boyunca anlatılan, sonunda mutlaka kapanacak olan bir hesap… İlmek ilmek dokunmuş, sürprizlerle dolu bir olay örgüsü… Çağdaş bir aşk hikayesi olarak da nitelendirilebilecek olan Efsun, Selahattin Demirtaş’ın artık iyice demini almış edebiyatçılığının son ürünü” ifadeleri yer aldı.

 

 

EŞİ BAŞAK DEMİRTAŞ, TWİTTER’DAN PAYLAŞIM YAPTI

 

Kitabın raflarda yerini almaya başlamasıyla beraber Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş da Twitter üzerinden bir paylaşım yaptı. Demirtaş, “Efsun ile buluşma günü :)” notuyla paylaştığı fotoğrafta kitabı elinde tutuyor.

 

Demirtaş, kitabın yazma hikayesini pandemi döneminde cezaevinde görüşlerin kısıtlanması sonrasında ailesine mektup yazması esnasında karar verdiğini açıklamıştı. Kitabın yazım aşamasından kızlarının kendisinin asistanlığını yaptığına işaret eden Demirtaş, şu ifadeleri kullanmıştı: “Hikâyenin geçeceği mekânları, özellikle hiç gidip görmediğim yerlerden seçtim. Beyrut, Girit, Gümüşhane, Çanakkale (Lapseki), Edremit, İstanbul’un bazı mahalleleri ile diğer yerlerin çoğunu ben hiç görmedim, kızlarım da görmediler. Ama benim için internetten tüm bu yerleri araştırıp fotoğraflar, raporlar gönderdiler, yorumlarını eklediler. Romanda geçen yemekleri, çiçekleri, şarkı sözlerini, karakterlerin isimlerini ve daha birçok bilgiyi onların gönderdiği raporlardan yola çıkarak belirledim. Tıpkı romanın kendisinde olduğu gibi onlar araştırdı, ben yazdım. Onlara bölüm bölüm gönderdim, önerilerini aldım.

 

Böylece romanı birlikte yazdık. Anneleri de hem el yazılarımı bilgisayara geçti, hem de bütün bu süreci koordine etti. Yani Başak, Delal ve Dılda ile birlikte yazdık bu romanı. Okudular, ‘Olmuş’ dediler. Sonra siz de okuyun istedik.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha