• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Tokat'ta bin yıllık altın varaklı İncil ele geçirildi

Tokat'ta bin yıllık altın varaklı İncil ele geçirildi
0 0

Tokat'ta polis tarafından yapılan tarihi eser operasyonlarında, yaklaşık bin yıllık olduğu tahmin edilen altın varaklı İncil ele geçirildi, 10 kişi gözaltına alındı.

27 Ekim 2015 Salı 10:32

Tokat İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, kent merkezinde ve ilçelerinde tarihi eser kaçakçılığına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler bu kapsamda il merkezinde 4, Turhal ilçesinde ise 2 operasyon yaptı.

Yapılan operasyonlardan birinde kent merkezinde yürütülen istihbarı çalışmalar neticesinde B.A, K.A. ve R.A'nın tarihi eser niteliğinde olan eserleri pazarlayacağı bilgisine ulaştı. Ardından bu üç kişinin yaşadığı eve yapılan operasyonda, 21x16 cm ebatında 51 yaprak, 102 sayfa, yaklaşık 1000 yıllık olduğu anlaşılan, 'Eski Süryanice' olduğu değerlendirilen, iç ve dış kısımları tahrif olmuş, içerisinde altın varaklı Hristiyanlık dinine ait dini motifli resimler olan İncil ele geçirildi.

Diğer operasyonlarda ise çeşitli çaplarda 294 adet tarihi esere el konuldu. Yapılan operasyonlarla ilgili 10 kişi hakkında işlem yapıldı, ele geçirilen İncil ise müzeye teslim edildi.

KAYNAK:DHA

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha