• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türkiye’de yayımlanamayan kitaplar için yayınevi kuruldu

Türkiye’de yayımlanamayan kitaplar için yayınevi kuruldu
0 0

Gazeteci Can Dündar, Türkiye’de yayımlanamayan, sansürlenen, toplatılan, yakılan ya da yasaklanan kitapları basmaya talip olduklarını belirterek, ilk kitabın da iki hafta sonra çıkacağını kaydetti.

11 Ekim 2021 Pazartesi 14:52

Türkiye dışında, bu ülkede baskılar sebebiyle yayımlanamayan, sansürlenen ve yasaklanan kitapların basılması için bir yayınevi kuruldu. Haberi “Çok uzun zamandır hazırlığını yürüttüğümüz bir projenin müjdesini vereceğim size.” diyerek duyuran gazeteci Can Dündar, yayınevinden kendi imzasıyla ilk kitabın da iki haftaya çıkacağını kaydetti.

 

Dündar, “Türkiye’de yayımlanamayan, sansürlenen, yasaklanan kitaplar için bir yayınevi kurduk. İlk kitap, iki haftaya çıkıyor. Çok şaşıracaksınız.” ifadelerini kullandı.

 

Can Dündar, yayınevinin kuruluş amacını, neler yapacaklarını ve Türkiye’deki okurlara nasıl ulaşılacağını yayınladığı video ile anlattı.

 

Dündar’ın şunları dile getirdi: “Dündar, son dönemde artan baskılar sebebiyle birçok gazeteci yazma şansı bulamıyor, birçok yazarın kitabı da basılamıyor. Basılmış olanlar da toplatılıyor. Depolarda bekletiliyor, bazen de imha ediliyor ben de onlardan biriyim. Beş yıl önce Milli Eğitim Bakanlığı içinde bir makalem var diye 900 bin ders kitabını imha ettirmişti. Yıllardır birlikte çalıştığım yayınevi kitaplarımı artık basmıyor. Bazı kitabevleri eski baskıları satmaya çekiniyor. Daha önce kitapları milyonlar satmış birçok yazar da yayınevlerinden ‘E kusura bakma, durumu görüyorsunuz, risk büyük basamıyoruz’ cevabını alıyor.”

 

“SUSTURULAN YAZARLAR İÇİN BİR SIĞINAK”

 

“Nasıl Türkiye’de basını üzerindeki baskılar bizleri sürgünde bir medya kurmaya zorladıysa, yayınevlerinin çekingenliği karşısında sürgünde bir yayınevi kurmaya karar verdik. Türkiye’de basılamayan, yasaklanan, sansürlenen, toplatılan, yakılan kitapları basmaya takip bir yayınevi. Susturulan, yayın şansı bulamayan yazarlar için bir sığınak.”

 

“BİRÇOK FARKLI YOLLA TÜRKİYE’DEKİ OKURLARA ULAŞACAK”

 

“Hazırlık aşamasında bu sansürün sadece Türkiye’ye özgü olmadığı düşüncesiyle kapsamı genişlettik ve uluslar arası yazar örgütleriyle de işbirliği halinde kapılarımıza baskı altındaki her coğrafyadan yazarlara açmaya karar verdik.

 

Nihayet aylar süren hazırlıklar geçen hafta sonuçlandı ve ÖzgürüzPress kuruldu. Şimdi masamızın üzerinde okurlarıyla buluşmayı bekleyen çok değerli yapıtlar var. Bunlar basıldıktan sonra birçok farklı yolla Türkiye’deki okurlara ulaşacak. Üstelik tercümeleri de farklı dillerde yine okurlarla buluşacak. Yazının önüne dikilen duvarda bir gedik daha açılacak.’

 

“ÜÇ YILDIR ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞIM KİTAP, İKİ HAFTAYA ÇIKACAK”

 

“Yayınevinin ilk kitabı da hazır ve iki haftaya kadar Türkçe ve Almanca olarak piyasaya çıkıyor. Yaklaşık üç yıldır üzerinde çalıştığım çok farklı bir kitap. Birkaç gün içerisinde tanıtımlarını göreceksiniz. Umuyorum ki çok beğeneceksiniz.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha