• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Venedik Film Festivali’nde yarışacak filmler açıklandı: Listede Roman Polanski'nin de yer alması tepki çekti

Venedik Film Festivali’nde yarışacak filmler açıklandı: Listede Roman Polanski'nin de yer alması tepki çekti
0 0

Venedik Film Festivali’nde yarışacak yapımlar açıklandı. Yarışmada sadece iki kadın yönetmenin filmi yarışacak. Listede tartışmalı yönetmen Roman Polanski de yer alıyor.

27 Temmuz 2019 Cumartesi 12:59

Perşembe günü Roma’da açıklanan listeyle yarışacak 21 yapım belli oldu.

 

Listeye girmeyi başaran kadın yönetmenlere ait iki film Shannon Murphy’nin Babyteeth ve Hayfa el Mansur’un The Perfect Candidate’i oldu.

 

Festival 2018 ve 2017’de yarışma için yalnızca bir kadın yönetmene ait filmi kısa listeye almıştı.

 

Polanski’nin listeye dahil edilmesi sosyal medyada şimdiden tepki çekmiş durumda. Bu karar bir süre daha tartışma konusu olacak gibi görünüyor.

 

1977’de reşit olmayan bir çocukla cinsel ilişkiye girdiğini kabul eden ve ertesi yıl ABD’den kaçan yönetmen o yıldan bu yana ABD’ye dönmedi.

 

Polanski 2018’de de, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nden atılmıştı.

 

Twitter’da bir kullanıcı, “Venedik’in yarışmada sadece iki kadın yönetmenin filmi varken Roman Polanski’nin yeni filmini yarışmaya dahil etmesi… Ahh... Şuna bakın” diye yazdı.

 

Bir başka kullanıcıysa, “Venedik Film Festivali yarışma listesinde yalnızca iki kadın ve bir de Roman Polanski var… Vay be” ifadelerini kullandı.

 

Venedik’te yarışacak 21 film arasında yapımcılığını Netflix’in yaptığı Panama Belgeleri’ni konu eden dram türündeki The Laundromat var. Başrollerinde Meryl Streep ve Antonio Banderas’ın yer aldığı film Cannes’da yarışamadı.

 

Netflix festivalde ayrıca Marriage Story ve The King’in de gösterimini yapacak. The King yarışma dışı bölümde gösterilecek.

 

Çizgi roman klasiği Joker rolünde Joaquin Phoenix’in yer aldığı Joker ve Brad Pitt’in rol aldığı bilim kurgu türündeki uzay macerası Yıldızlara Doğru (Ad Astra) gibi Hollywood yapımları da yarışacak filmler arasında.

 

Venedik Film Festivali 29 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek.

 

ÇEVİRİ: INDEPENDENT TÜRKÇE - SEZİN BALA

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha