• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yazar Buket Uzuner’den Atiye’nin yapımcısına intihal davası

Yazar Buket Uzuner’den Atiye’nin yapımcısına intihal davası
0 0

Yazar Buket Uzuner, Netflix dizisi Atiye’ye intihal davası açtı.

21 Eylül 2020 Pazartesi 17:46

Uzuner, 2015 yılında Everest Yayınları etiketiyle yayımlanan Toprak isimli romanının OG Prodüksiyon tarafından intihal edildiği gerekçesiyle İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı.

 

“Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları” ismiyle dörtleme olan Su, Toprak, Hava ve Ateş romanlarının ana karakteri “Defne Kaman” ve annesi “Umay Nine” karakterlerinin dizide izinsiz kullanıldığını iddia eden Uzuner, BBC Türkçe’ye verdiği demeçte, “Dizinin prodüktörlerinin birinin tam dizilerini çekerken beni arayıp ‘Defne Kaman’ın Maceraları’ romanlarımı Netflix dizisi yapmak teklifiyle beni aylarca oyalamasının aslında planlı bir perdeleme olduğunu anlamak beni üzdü” diye konuştu.

 

Uzuner ayrıca iddiasına ilişkin, “Türkiye’de fikir haklarının bu kadar kolayca çalınamayacağı konusunda bir emsal teşkil edeceği için benim Türk Edebiyatı’na da ayrıca -maalesef tatsız bir konuda-katkım olacaktır, diye umuyorum” ifadelerini kullandı.

 

Netflix Türkiye konuya ilişkin bir açıklama yapmayacaklarını söylerken, dizinin yapımcısı OG Medya da davaya ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

 

Daha önce de dava açılmıştı

 

Dizi, yazar Şengül Boybaş’ın “Dünyanın Uyanışı” isimli kitabından uyarlanmıştı. Boybaş da kitabından esinlenilerek çekilen dizinin ön jeneriğinde, fragman, afiş gibi tanıtımlarında eserine ve ismine yer verilmediğini iddia ederek OG Prodüksiyon şirketine dava açmıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha