• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Zenginlerin gözü Abdalları görmüyor

Zenginlerin gözü Abdalları görmüyor
0 0

İç Anadolu’da köy ve sokak düğünlerinin vazgeçilmezi "Abdal müziği" kentleşme ve teknolojiye yenik düşmek üzere.

26 Kasım 2015 Perşembe 13:28

Muharrem Ertaş ve oğlu Neşet Ertaş gibi isimler ile tanınan, İç Anadolu’da köy ve sokak düğünlerinin vazgeçilmezi "Abdal müziği"nin son temsilcileri, kentleşme ve teknolojik gelişmelerin ortaya çıkardığı "mekanikleşme"nin bu geleneği de tehdit ettiğini öne sürdü.

 

Kırıkkale'nin Keskin ilçesinde ülkenin önde gelen ustalarından öğrendikleri Abdal müziğini yaşatmak için gayret gösteren bu geleneğin son temsilcileri, iş bulamadıkları için başka işlerde çalışmak zorunda kaldıklarını anlattı.

 

Metin Öge (62) yaptığı açıklamada, 53 yıldır zurna çaldığını söyledi.

 

Saz ustası Muharrem Ertaş ile oğlu Neşet Ertaş'a birçok düğünde eşlik ettiğini belirten Öge, ABD, Almanya, İngiltere Fransa, Macaristan ve Suriye gibi birçok ülkede düğün ve organizasyonlara katıldığını, Ankara Seymenleri Kulübünde "Metin Öge Köşesi" bulunduğunu aktardı.

 

Abdalların, söyledikleri türkülere duygularını yansıttığına dikkati çeken Öge, "Şimdi ise şarkılarda, türkülerde hiç duygu kalmadı. Bu işi gerçek anlamıyla yapan insanlar kalmadı. Sanat resmen ölmüş durumda. Bu işi gerçek anlamda icra edenler, gelişen teknoloji ve şehirleşmeden kaynaklanan sebeplerden iş bulamaz oldular ve demircilik, kaynakçılık, kapıcılık gibi geçinebilmek için buldukları işlerde çalışıyor" diye konuştu.

 

"Zenginlerin gözü Abdalları görmüyor"

 

Neşet Ertaş’ın öğrencisi Kamil Öge ise düğünlerde saz çalıp türkü söylediğini belirterek, kentleşmenin işsizliğe neden olduğunu dile getirdi.

 

Öge, "Kentleşmenin çok olması nedeniyle şehirlerde düğünler kısıtlandı. Düğünler bizim kültürümüzde önemli yer tutuyor. Biz de Abdal müziğini daha çok köylerde, kırsal kesimlerde sürdürüyoruz. Kentlerde artık hep salon düğünleri yapılıyor. Salonlarda da ihalelerle yer tutuluyor. Bizim de buna gücümüz yetmiyor. Zenginlerin de abdal sanatçıları gözleri görmüyor. Bizler de köy köy dolaşarak hem onların mutluluklarına ortak olur, hem de evimize ekmek götürürüz" dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha