• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Depp - Heard davası: İftira ile suçlanan eski eş hangi iddiaları ortaya koydu?

Depp - Heard davası: İftira ile suçlanan eski eş hangi iddiaları ortaya koydu?
0 0

Ünlü aktör Johnny Depp ile eski eşi Amber Heard arasındaki 50 milyon dolarlık iftira davasına bir ay geride kaldı. Son bir haftada ise dünya kamuoyu, ifade vermeye başlayan Heard'ün kimi şoke edici iddialarını dinledi.

9 Mayıs 2022 Pazartesi 11:09

Saatler süren ifadeler sırasında, fiziksel şiddet kadar cinsel şiddete dair de iddialar da dile getirildi.

 

36 yaşındaki Heard, Depp'in kendisine evlenmelerinden kısa süre sonra bir dövme yüzünden tokat attığını öne sürdü.

 

Heard, dövmedeki "Vino Forever" (Sonsuza kadar Şarapçı) yazısına gülmesi üzerine Depp'in kendisine tokat attığını söyledi:

 

"Güldüm ve tokatla yüzüme vurdu." diyen Heard, "Bu hayatımı değiştirdi, bundan geri dönüş olmadığını biliyordum" şekilde ifade verdi.

 

Depp, bu konuyla ilgili olarak bir kavga yaşanmadığını; dahası Heard'ün kendi ismini vücuduna dövme yapmasını istediğini savunmuştu.

 

Heard'e göre, ünlü aktörün sinir krizlerinin sebebi genellikle kıskançlık oluyordu:

 

"Beni aldatmakla suçluyordu" diyen Heard, sürekli herhangi biriyle birlikte olmadığını yatmadığını açıklamak zorunda kaldığı yönünde ifade verdi.

 

Johnny Depp, ifadesi sırasında Heard'ün evlilikleri sırasında aktör James Franco ile ilişkisi olduğunu iddia etmişti.

 

"Bana sırtımdan tekme attı. Yere düştüm.'

 

Heard de ifadesinde Franco konusundaki sorulara yanıt verdi.

 

Depp'in Franco'dan nefret ettiğini savunan Amber Heard, birlikte çıktıkları uçak yolculuğu sırasında Franco ile ilişki yaşadığını gerekçe göstererek Depp'in kendisini tekmelediğini iddia etti.

 

Boston - Los Angeles arasındaki uçak yolculuğunda, Depp'in Franco konusunda üzerine gelmeye başladığını iddia eden Heard şunları söyledi:

 

"Bana sırtımdan tekme attı. Yere düştüm. (Uçaktaki) kimse bir şey söylemedi. Hiç kimse bir şey yapmadı. Uçak, iğne yere düşse duyulacak kadar sessizdi."

 

Depp ise aynı yolculukta, Heard'ün sözlü olarak tacizlerine maruz kaldığını ve bunun üzerine kendisini uçak tuvaletine kilitlediğini öne sürmüştü.

 

58 yaşındaki Depp'in uyuşturucu kullandığı durumlar da davada sürekli gündeme geliyor.

 

Amber Heard ilk kez tokat yediği gün, Depp'in önünde bir kavanoz dolusu kokain olduğunu öne sürdü.

 

Depp ise bu ifade sırasında gülerek, sözü avukatına baktı.

 

Johnny Depp bir tür opioid olan Roxycodone'a bir dönem bağımlı olduğunu mahkemede kabul etti.

 

Ancak 2014 yılında bu ilaçtan kurtulduğunu ve sonrasında alkol ve uyuşturucu ile "sağlıklı" bir ilişkisi olduğunu iddia etti.

 

Ancak Heard, eski eşinin uyuşturucuyla ilişkisini tarif ederken, "Kendinden geçer, hasta olur ve kendisini kontrol edemezdi" dedi.

 

Heard'ün anlatımına göre, ünlü aktör bir olayda çocuklarının önünde de aşırı alkollüydü.

 

Herad, Depp'in çocuklarının da katıldığı bir tatil sırasında, yatını Harry Potter'ın yazarı JK Rowling'e satmak zorunda kaldığı için üzgün olduğunu ve içki içmeye başladığını ve ardından 14 yaşındaki kızını üzen hareketler yaptığını anlattı:

 

"Kendini bottan attı. Korkutucu bir andı. Kendinde olan birinin yapmayacağı bir hareketti." diyen Heard, 14 yaşındaki kızın ağlamaya başladığını anlattı.

 

Bunun üzerine Depp'in, çocuklarının önünde kendisini alkolik olarak göstermekle suçladığını ve yat içinde onu duvara vurduğunu iddia etti.

 

Cinsel saldırı ve taciz iddiası

 

Jüri heyeti, iki ayrı olaya ilişkin Heard'ün cinsel taciz ve saldırı iddiasını dinledi.

 

2013 yılının Mayıs ayındaki olayda Depp'in, bir kadının ona ilgi gösterdiği iddiasıyla sinirlendiğini anlattı.

 

Heard, "Kadın üzerime eğildi ve başını omzuma koydu. Elini de omuzuma attı" dedikten sonra Depp'in çok sinirlendiğini iddia etti.

 

Aynı ifadede araca döndükleri sırada kavganın şiddetlendiğini ve iç çamaşırını yırtan Depp'in o bölgesinde kokain aradığını öne sürdü.

 

Mahkemede bundan önce ifade veren psikolog Dawn Hughes, Heard'ün kendisine bu olayı anlattığını savundu.

 

Tüm ifade sürecinin en şoke edici anlarından biri Heard'ün Depp'i şişe ile cinsel saldırıda bulunmakla suçlamasıydı.

 

38 yaşındaki aktris, eski eşinin kendisine bir içki şişesi ile cinsel saldırıda bulunduğunu gözyaşları içinde iddia etti.

 

Bundan sonra ne olacak?

 

Mahkeme gelecek hafta oturumlarına ara veriyor.

 

16 Mayıs'ta jüri yeniden Heard'ün ifadelerini dinlemeye başlayacak.

 

Bir süre daha kendi avukatlarının sorularına yanıt verecek olan Amber Heard daha sonra, Depp'in avukatları tarafından çapraz sorguya alınacak.

 

Şu ana dek kamuoyu, dikkat çekici oranda Depp'in yanında saf tutuyor.

 

TikTok, Twitter ve YouTube'da Depp'in birçok hayranı, eski eşin kariyerini baltalamak için bu adımı attığı yönünde görüş paylaşıyor.

 

Ancak BBC'ye konuşan avukat Ryan Baker, mahkeme özelinde Depp'in mücadelesinin daha zor olduğu görüşünü dile getiriyor:

 

"Jürinin Johnny Depp tarafında olması, Amber Heard'ün anlattıklarını tamamen gözardı etmeyi ve onun yalan söylediğini düşünmeleri ile mümkün. Jürinin Heard'ün anlattıklarının birazının doğru olduğuna inanması yeter."

 

Davanın başlangıcı

 

Depp, Heard'ün kendisi hakkında yazdığı bir makalede kullandığı ifadeler nedeniyle dava açtı. Ünlü aktör bu makale yüzünden oyunculuk kariyerinin tehlikeye girdiğini savunuyor.

 

36 yaşındaki Heard, bu yazıda kendisini "ev içi şiddet kurbanlarını temsil eden bir toplumsal figür" olarak tanımlıyordu.

 

Depp, 2018 tarihli makalede ismi geçmese de bu yazı sonrası itibar kaybına uğradığını iddia etti ve eski eşinden 50 milyon dolar istedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha