• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Instagram'dan Madonna’nın paylaşımına uyarı

Instagram'dan Madonna’nın paylaşımına uyarı
0 0

Instagram, “yanlış bilgi yaydığı” gerekçesiyle Madonna’nın corona virüs hakında paylaştığı gönderisini kaldırdı ve yerine uyarı videosu yayınladı.

29 Temmuz 2020 Çarşamba 11:43

Instagram, Madonna’nın kişisel hesabına, yanlış bilgi yaydığı gerekçesiyle müdahale etti. 61 yaşındaki Amerikalı şarkıcının yaptığı bir corona virüs paylaşımı, yanlış bilgi içerdiği iddiasıyla ‘işaretlendi’.

 

"BAĞIMSIZ DENETÇİLER DEĞERLENDİRDİ"

 

Ünlü pop yıldızının paylaştığı gönderi, “Yanlış bilgi” şeklindeki uyarı videosuyla birlikte yayından kaldırıldı.

 

Uyarı videosunda, “Bağımsız denetçiler tarafından değerlendirildi” denilerek, “Nedenini görün” şeklinde bir yönlendirme yapılarak Madonna’nın paylaşımındaki yanlışlar listesi sıralandı.

 

Instagram, sosyal uygulamanın taahhüdünün bir parçası olarak geçen yılın sonlarından itibaren yanlış içerikler için üçüncü taraf bilgi denetçileriyle birlikte içeriği işaretlemeye başladı. Madonna'nın gönderisinde de Instagram, "Bu bilgilerdeki birincil iddialar aslında yanlıştır" diye uyardı.

 

"COVID-19'UN HENÜZ TAM BİR TEDAVİSİ YOK"

 

Peki Madonna’nın kaldırılan paylaşımında ne vardı? Ünlü şarkıcı, kanıtlanmamış corona virüs komplo teorileri hakkında bir video ve altyazı paylaştı. Bir tedavi yöntemi hakkındaki video, ABD Başkanı Donald Trump'ın paylaşmasından sonra Twitter'dan kaldırılan bir video ile aynı bilgiyi tekrarlıyordu. Instagram denetçileri, Madonna'nın gönderisindeki gibi henüz Covid-19 için bir tedavi bulunmadığını ve hidroksiklorokin'in bir tedavi olmadığını belirtti.

 

Instagram'a göre, yanlış olduğu için işaretlenen ve görünürlüğü azaltılan gönderilerin etiketlerle ve araştırarak bulunması zorlaşıyor.

 

TRUMP VE OĞLUNA DA TWITTER'DAN ENGEL

 

ABD Başkanı Trump da Twitter’dan, bir grup doktorun corona virüse karşı evde kalmaya ve maske takmaya gerek olmadığı, Dünya Sağlık Örgütü'nün sıtma ilacı 'hidroksiklorokin'in Covid-19'a karşı etkisiz olduğunu duyurmasının da sahte bilim olduğu iddialarını içeren bir video yayınlamıştı. Twitter, bu videoyu kaldırmasının ardından, aynı videoyu paylaşan Trump’ın oğlu Donald Trump Jr'ın hesabına da 12 saatlik kısıtlama getirdi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha