• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kerem Bürsin: Erkekleri kahramanlaştırıyor kadınları aşağılıyoruz

Kerem Bürsin: Erkekleri kahramanlaştırıyor kadınları aşağılıyoruz
0 0

Oyuncu Kerem Bürsin, toplumun kadına verdiği değer ve önem üzerine bir mesaj yayınladı. Bürsin, günlük dilde kullandığımız kelimelerin pek çoğunun kadını ötekileştirdiğini ve onu aşağıladığını ifade etti.

13 Kasım 2019 Çarşamba 17:34

Son olarak Yaşayamayanlar dizisinde rol alan Kerem Bürsin, Instagram hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla toplumun kadına verdiği değer ve önem üzerine açıklama yaptı.

 

Destek verdiği sosyal sorumluluk projeleri ile de dikkatleri üzerine çeken Bürsin, günlük hayatımızda kullandığımız kelimelerin kadınlar için ne kadar yaralayıcı ve ötekileştirici olduğu dile getirdi.

 

Farkındalık yaratmak amacıyla özel olarak yapılmış çekimden fotoğraf da paylaşan Bürsin, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: "Bir toplumun kadına verdiği değeri, saygıyı o toplumun dil kullanımı üzerinden anlayabiliriz. Biz erkekler, çoğu zaman kullandığımız kelimelerin, söylediğimiz sözlerin nasıl bir etki yarattığını, özellikle kadınlara neler hissettirdiğini düşünmüyoruz."

 

"Gündelik hayatımızda kullandığımız dil genellikle erkekleri kahramanlaştıran, kadınları ise aşağılayan söylemler içeriyor. Maalesef bu söylemler, kadının güçsüz, korunmaya muhtaç bireyler olduğu fikrini beslerken yetmezmiş gibi bir de toplumda ikincil konumda oldukları fikrini her gün yeniden ve yeniden üretmeye devam ediyor."

 

"Normalleşmiş kabul edilen ve her gün kendi hemcinslerim tarafından duymaya alışık olduğum küfür ve hakaretler bunun çok iyi bir örneği. Kadının cinsel organı şiddete maruz kalan, erkeğinkiyse şiddet uygulayan ve güçlü bir misyona sahip, kullanılan küfürlerde."

 

"Şimdi sizleri, erkekleri, ben de dahil, kullandığımız dili düşünmeye davet ediyorum. Gün içerisinde farkında olmadan tükettiğimiz kelimelerin bir kadına neler hissettirebileceğini… Dilin ve kelimelerin gücü tartışılamaz. Değişim sağlamak için en basitinden, kendi dilinle başla."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha