• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Lyme hastalığıyla mücadele ettiğini açıklayan Justin Bieber: Birçok insan anlayamadı bile

Lyme hastalığıyla mücadele ettiğini açıklayan Justin Bieber: Birçok insan anlayamadı bile
0 0

Grammy ödüllü Kanadalı şarkıcı Justin Bieber, Lyme hastalığıyla mücadele ettiğini açıkladı; “Birçok insan Justin Bieber'in aşırı derece meth vs kullandığını söylüyor. Bana Lyme hastalığı teşhisi konduğunu anlayamadılar bile” ifadelerini kullandı.

9 Ocak 2020 Perşembe 12:34

25 yaşındaki Bieber, geçen günlerde hakkında çıkan, “Uyuşturucu kullanıyor” iddialarına yanıt verdi.0

 

Bieber, genelde Ixodes ricinus (sakırga) türü kenelerin ısırması ile insana bulaşan ve grip benzeri, nörolojik sorunlara, eklem ağrıları gibi semptomlara neden olan Lyme hastalığıyla mücadele ettiğini söyledi.

 

Pop yıldızı, "Zor birkaç yıl oldu ancak bu amansız hastalığı tedavi etmek için doğru tedaviyi görüyorum ve her zamandan daha iyi döneceğim" diye yazdı.

 

Bieber, "Birçok insan Justin Bieber'in aşırı derece meth vs kullandığını söylüyor. Bana Lyme hastalığı teşhisi konduğunu anlayamadılar bile. Sadece bu değil; cildimi, beyin fonksiyonlarımı, enerjimi ve tüm sağlığımı etkileyen mononükleoz (halk arasında 'öpücük hastalığı') vardı bende" diye ekledi.

 

'Mücadele ettiğimi ve üstesinden geldiğimi öğrenebileceksiniz'

 

Grammy ödüllü şarkıcı, hastalıkla mücadelesini Youtube kanalında yayınlayacağı videolar dizisiyle anlatacağını söyledi.

 

Bieber, Yayınlayacağı videolarla ilgili "Mücadele ettiğimi ve üstesinden geldiğim ilgili her şeyi öğrenebileceksiniz" ifadelerini kullandı.

 

 

ABD'de ciddi bir tehdit olarak görülen ve tedavi edilmemesi durumunda felce varan sağlık sorunlarına yol açan Lyme hastalığı Türkiye'de ise bu konuda yeterli çalışma yapılmadığı için gerçek hasta sayısı ve yol açtığı sağlık sorunları tespit edilemiyor.

 

Lyme hastalığı nedir?

 

Kene ve benzeri parazitler, insan vücuduna yapıştıktan sonra, taşıdıkları virüs ya da bakterileri insanlara bulaştırabiliyor. Lyme hastalığı özellikle “geyik kenesi” denen bir kene türünde bulunan Borrelia bakterisinin insana bulaşması sonucu oluşuyor. Lyme hastalığı tedavi edilmediğinde, felce kadar ilerleyen nörolojik semptomlara neden olabiliyor.

 

Dünya Sağlık Örgütü 'salgın' ilanı yaptı

 

Resmi rakamlara göre ABD’de her yıl 300.000 kişiye Lyme hastalığı teşhisi konuyor.  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Lyme hastalığının bir salgın kabul edildiğini ICD 11 kodlamasında 11 farklı başlıkla dünyaya ilan etti. Ayrıca Avrupa Parlamentosu geçen yıl Lyme ile mücadelede acil eylem planını tüm ülkelere duyurdu.

 

"Sağlık Bakanlığı'nın eylem planı hazırlaması gerekiyor"

 

12 yıldır Lyme hastalığı konusunda araştırmalar yapan, 2017 yılında bu konuda uluslararası faaliyetlerde bulunan ve Türkiye'de ilk kez Lyme hastalığıyla ilgili kitabı bulunan Ad Hoc komite üyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barbaros Çetin, Sözcü'den Nazan Doğaner Halıcı'ya hastalıkla ilgili açıklamalar yaptı. Çetin, hastalığın geç teşhis edildiğinde felce kadar ilerleyebileceğini vurgulayarak "Kamuoyundaki farkındalığın artması için Sağlık Bakanlığı'nın bir an önce Lyme Hastalığıyla Mücadele Eylem Planı'nı hazırlaması ve hayata geçirmesi gerekiyor" dedi. 

 

Lyme hastalığının belirtileri neler?

 

Lyme hastaları genelde taklit ettiği diğer hastalıkların tanısı ile örneğin romatizma ya da MS ile yaşamak durumunda kalıyor. Eritrema migrans (Öküz gözü eritem) deride oluşan halka şeklinde iç içe geçmiş kızarıklık Lyme'ın tipik tek belirtisi olarak biliniyor.

 

Diğer yaygın işaretleri şöyle sıralanıyor:

 

Kronik yorgunluk

 

Ani görme kaybı

 

Ani sağırlık

 

Tek veya çift taraflı yüz felci

 

Sürekli uyku bozukluğu

 

Vücudun tamamında gezen ağrılar

 

Titreme

 

Karıncalanma

 

Psikolojik semptomlar

 

Kalp çarpıntısı

 

Sürekli baş ağrısı ve migren

 

Hastalığın varlığı ise; kan yoluyla, idrar, PCR tekniği ve omurilik sıvısı ile tespit ediliyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha