• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Suudi Arabistan konserini iptal etti

Suudi Arabistan konserini iptal etti
0 0

Amerikalı rapçi Nicki Minaj, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde 18 Temmuz'da vereceği konseri iptal etti.

10 Temmuz 2019 Çarşamba 09:27

Suudi Arabistan'daki kadın hakları ve eşcinsel LGBTQ topluluğuna destek amacıyla konseri iptal ettiğini belirten sanatçı, kararını şu açıklama ile duyurdu:

 

"Uzun süre dikkatle düşündükten sonra Cidde Dünya Festivali'ndeki planlanan konserimi vermeme kararı aldım. Suudi Arabistan'daki hayranlarıma şovumu sunmaktan başka bir şey istememekle birlikte kadın haklarına, LGBTQ topluluğuna ve ifade özgürlüğüne olan desteğimi açıkça ortaya koymamın önemli olduğunu düşünüyorum."

 

Ayrıca ünlü rapçi, kendisini söz konusu meselelerde daha iyi eğitmek istediğini de dile getirdi.

 

Gerek sahne kıyafetleri seçimi gerek şarkı sözlerinin müstehcenliği ile dikkatleri üzerine çeken 36 yaşındaki yıldızın ani çekilme kararına organizatörlerden henüz bir yorum gelmedi.

 

Şeriatla yönetilen Suudi Arabistan'da Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın ülke yönetiminde söz sahibi olmasının ardından çeşitli açılımlar yapılıyor.

 

Cidde Müzik Festivali de bu bağlamda ülkede bir ilk olma özelliği taşıyor.

 

Kral Abdullah Stadyumu’nda gerçekleştirilecek festivalde Nicki Minaj ile birlikte sahne alması beklenen diğer sanatçılar ise İngiliz şarkıcı Liam Payne ve ünlü DJ Steve Aoki.

 

LGBTQ haklarıyla ilgili eylemlere katılımı ile bilinen Nicki Minaj'ın eşcinselliğin suç sayıldığı ülkede konser verecek olması eleştirilere neden olmuştu.

 

Suudi Arabistan'da eşcinsel bireyler para, kırbaçlama, taşlama, hadım, ömür boyu hapis, ölüm cezası ve işkence gibi cezalara çarptırılıyor.

 

Bu arada Cidde Müzik Festivali'nde alkol tüketiminin serbest olacağı belirtildi.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - MUSTAFA BAĞ

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha