• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

A Haber'deki gizemli profesör kafaları karıştırdı

A Haber'deki gizemli profesör kafaları karıştırdı
0 0

A Haber, 'Harward Üniversitesi'nden bir profesörü yayına bağlayıp ABD Başkanı Donald Trump'ın tehditlerini yorumlattı. Ancak ne Harward Üniversitesi diye bir üniversite ne de Mark Thomas diye bir profesör var.

15 Ocak 2019 Salı 16:28

OdaTV'nin haberine göre, hükümete yakınlığı ile bilinen A Haber’de kafa karıştıran bir olay yaşandı.

 

A Haber’de 11 Ocak 2019 tarihinde yayınlanan Cansu Canan Özgen’in sunduğu “Satır arası” adlı programa “Harward Üniversitesi’nde” olduğu iddia edilen ve adı Mark Thomas olan bir profesör telefon konuğu olarak katıldı. ABD’nin Suriye’den çekilme kararını değerlendiren Thomas, Trump’un baskı altında ve zayıf durumda olduğunu ve köşeye sıkıştığını ve İsrail tarafından yönlendirildiğini söyledi.

 

Burada dikkati ilk çeken şey, üniversitenin adının “w” harfiyle yazılmasıydı. Oysaki Dünyada en önde gelen üniversitelerinden biri olan, ABD’de bulunan üniversitenin adı, Harvard Üniversitesi. İnternet üzerinden basit bir arama yapıldığında ise, üniversitede adı Prof. Dr. Mark Thomas olan bir profesör yok.

 

 

Odatv, Harvard Üniversitesi kaynaklarını arayarak Prof. Dr. Mark Thomas’ı sordu fakat üniversiteden alınan cevap, kadroda bu isimli bir profesörün olmadığı yönünde.

 

Ya "w" ile yazılan "Harward" diye bir üniversite var ya da Harvard'daki profesör Mark Thomas'ı google dahil kimse bilmiyor.

 

A Haber'den Tuncay Güven sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Güven açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

 

"Mark Tomass, 2009’dan bu yana Harvard Üni’de çeşitli kademelerde Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. Söz konusu öğretim üyesinin soyadı 'tomass' yerine daha genel bir isim olan 'Thomas' şeklinde yazılmıştır Odatv'nin ‘habercilik tavrı’nı gözden geçirmesini temenni ederiz."

 

Güven’in açıklamasından, canlı yayında konuşturulan şahsın soyadını yanlış yazdıkları anlaşılıyor. Tek yanlış bu konuyla da sınırlı değil. A Haber’de okulun adına “Harvard” yerine “Harward” yazıldı. Ayrıca canlı yayında konuşan kişi Harvard Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak bulunuyor. Unvanı da “Profesör” değil, doktor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha