• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD Başkonsolosundan Zaman'a anlamlı ziyaret

ABD Başkonsolosundan Zaman'a anlamlı ziyaret
0 0

ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter, Zaman gazetesini ziyaret etti. Ziyaretin Cemaate yönelik operasyonların ardından ilk kez yapılması dikkat çekti.

14 Ocak 2016 Perşembe 08:57

Zaman gazetesinin İstanbul'daki genel merkezini ziyaret eden ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter, Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğüne verdikleri desteğin basın kuruluşları arasında ayırım yapmaksızın süreceğini söyledi.

 

Zaman Genel Yayın Yönetmeni Abdülhamit Bilici ve Today's Zaman Genel Yayın Yönetmeni Sevgi Akarçeşme'yi bu görevlere atanmalarından ötürü tebrik eden Hunter, çalışmalarında başarılar diledi.

 

Hunter ve beraberindeki iki yetkili, Bilici ve Akarçeşme'nin yanı sıra aralarında Today's Zaman eski GYY Bülent Keneş ve Zaman Dış Haberler Editörü Mustafa Edib Yılmaz'ın da yer aldığı gazetecilerle bir saati aşkın görüştü.

Cemaate yönelik operasyonların ardından ilk kez gerçekleşen ziyarette ana gündem maddesini de basın özgürlüğüne yönelik ihlaller oluşturdu. Gazetecilerin detaylarını paylaştığı özelde Zaman grubunun genelde ise tüm özgür basının karşı karşıya kaldığı tehditleri ABD heyeti dikkatle dinledi.

 

Sıra, Akarçeşme'nin Twitter'da yaptığı bir paylaşımın altına bir başkasının yazdığı yorumdan ötürü 17,5 ay hapis cezasına çarptırılmasına geldiğinde ise şaşkınlıklarını gizleyemediler. Hunter, resmi belgelerin elde edilmesi ve yayımlanması nedeniyle tutuklanan Türk gazetecilerin başına gelenlerin iktidar çevreleri tarafından ABD'deki Wikileaks ve Edward Snowden sızıntılarıyla meşrulaştırılmaya çalışılmasına da tepki gösterdi.

 

Söz konusu bu iki olayda gazetecilerin yayımladıkları belgeler nedeniyle hiçbir soruşturma geçirmediğini, ilgili yasal süreçlerin yalnızca bu belgeleri korumakla yükümlüyken basına sızdıran devlet görevlileri hakkında yürütüldüğünün altını çizdi. Wikileaks ve Snowden belgelerine dayanarak haber yapan gazetecilerin işlerini yaptığına dikkat çekti.

 

Türkiye'de ihlallerin bir sorun olmayı sürdürecek gibi göründüğünü ancak kendilerinin de bunun karşısında basın özgürlüğünü desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.

 

KAYNAK: ZAMAN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha