• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Alman basını: Suriye'de sistematik işkence var

Alman basını: Suriye'de sistematik işkence var
0 0

Alman basını suçlu Suriyelilerin sınırdışı edilmelerini, Trump'la ilgili azil sürecini ve Fransa'daki genel grevi yorum köşelerine taşıyor.

6 Aralık 2019 Cuma 11:57

Almanya’da eyaletlerin içişleri bakanları suç işleyen Suriyeli sığınmacıların sınır dışı edilmesinde uzlaştı. Ancak geri gönderilecek olanların can güvenliğinin bulunmadığı eleştirileri yapılıyor. Badische Zeitung gazetesinin yorumunda insan haklarına işaret ediliyor:

 

"Suriye'de bazı bölgelerde güvenlik sağlanmış olabilir ama ölümler sona ermiş değil. Geri dönenler hala rejimin pençesinde kayboluyor ve hala sistematik bir işkence var. Sonuçta iç savaş olan ülkelere geri gönderilenler meselesi bir insanlık ve insan hakları sorunu olmaya devam ediyor. Bir toplumun değer yargılarını ölçmek, bu değerleri istismar edenlere karşı sergilediği tutumla mümkündür. Sığınma talep eden Suriyeliler örneğinde olduğu gibi. Suriye'ye sürgün şu an için bir tabu olmalı. Ağır suç işleyen yabancılar Alman adaletinin elinde iyi yargılanırlar."

 

ABD Temsilcileri Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin, Meclis Adalet Komisyonu’ndan ABD Başkanı Trump’ın görevinden azledilmesi için mecliste oylamaya sunulacak maddeleri hazırlamasını istemesi Mitteldeutsche Zeitung gazetesinin yorum köşesinde şu cümlelerle ele alınıyor:

 

"(Trump), Meclis'te hesap verecek tarihteki üçüncü Başkan olma yolunda. Hakkındaki deliller ezici, Anayasa'nın hükmü de açık. Ama maalesef Trump'ın görevden alınması için gerekli üçte iki çoğunluk Senato'da mevcut değil. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi sürecin hızı için doğru hissi geliştirmeli ki azil süreci partisinin elinde patlamasın."

 

Fransa'da dün emeklilik reformu nedeniyle düzenlenen genel grevde yaşam durma noktasına geldi. Reutlinger General-Anzeiger gazetesi yorum köşesinde grev sırasında yaşanan taşkınları eleştiriyor:

 

"Sorun, protestolar değil, radikaller. Otomobiller yandığında, camlar kırıldığında ve kamu yaşamı durma noktasına geldiğinde uzlaşı kültürü başarısız olmuştur. 20 yıl önce Macron'un selefi Alain Juppe emeklilik reformundan sokakların baskısı nedeniyle vazgeçmek zorunda kalmıştı. O zamandan beri politika çok az şey öğrendi. Metropollerden uzakta yaşayan 'Aşağıdakiler' anlaşılır bir şekilde varlıklarını sürdürmekten endişe ediyorlar. Sendikalar ve işverenler arasındaki sosyal bir ortaklık mı söz konusu? Yanlış bilgi. Hükümet, diyalog arayışında olmalı, sosyal dengeyi sağlamalı ve emeklilik reformunu da gerçekleştirmelidir. Macron bunu yapamazsa başarısız olur."

 

Fransa'daki genel grev Kölner Stadt-Anzeiger gazetesinde de ele alınıyor:

 

"Dünkü genel grev büyük olasılıkla sonu belli olmayan büyük bir toplumsal hareketin başlangıcıydı. Birçok insan direnişi destekliyor. Fransız emeklilik sistemini yenilemede eski hükümetler başarısız olmuşlardı. İmajını reformist direnç üzerine inşa eden Macron, geri çekilmeyi göze alamaz."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha