• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Alman Gazeteciler Sendikası, 'infaz listesi' konusunda hükümetin harekete geçmesini istedi

Alman Gazeteciler Sendikası, 'infaz listesi' konusunda hükümetin harekete geçmesini istedi
0 0

Alman Gazeteciler Sendikası (DJV), Almanya'da yaşayan Türkiyeli muhalif gazetecilere yönelik artan tehdit, taciz ve saldırılar karşısında Alman hükümetini harekete geçmeye çağırdı.

24 Temmuz 2021 Cumartesi 12:18

DJV Başkanı Frank Überall yaptığı açıklamada, polis kaynaklarından aldıkları bilgilere göre, aralarında gazetecilerin de olduğu Türkiyeli muhaliflerden oluşan 55 kişilik bir "infaz listesi" olduğunu belirtti.

 

Dışişleri Bakanı Heiko Maas'a seslenen Überall, Türk Büyükelçi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrılması gerektiğini ifade ederek, "Heiko Maas'ın Türk Büyükelçi'ye bu noktada sınırın aşıldığını, Türkiye'deki baskıcı rejimden buraya sığınan gazetecilere yönelik tehdit ve şiddetin kabul edilemeyecek suç unsurları oluşturduğunu çok net bir şekilde söylemesi lazım" dedi.

 

Überall, polisin gazetecilere yönelik koruma önlemlerini memnuniyet ile karşıladıklarını ancak bunların yeterli olmadığını aktardı.

 

Almanya'da yaşayan gazeteci Erk Acerer önceki hafta evinin önünde üç kişinin yumruklu ve bıçaklı saldırısına uğramış, polisin koruma önlemi almasının ardından ise evine tehdit notu atılmıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha