• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AP: Irak askeri birlikleri Türkiye'nin ilerleyişini durdurmak için mevzilerini güçlendirdi

AP: Irak askeri birlikleri Türkiye'nin ilerleyişini durdurmak için mevzilerini güçlendirdi
0 0

Türk ordusunun Irak'ın kuzeyinde PKK'ya karşı düzenlediği operasyonlar sürerken, Associated Press (AP) haber ajansı Irak askeri birliklerinin,Türkiye sınırındaki mevzilerini güçlendirdiğini duyurdu.

4 Temmuz 2020 Cumartesi 00:09

AP, Iraklı yetkililere atıfta bulunarak verdiği haberinde son iki haftadır PKK’ya yönelik hava operasyonlarını artıran ve bölgeye komando sevkıyatı yapan Türk birliklerinin Irak sınırından daha fazla içeri girmesini engellemek için bu adımın atıldığını bildirdi.

 

Türk ordusunun Irak sınırları içinde PKK ile mücadele kapsamında en az 12 karakol oluşturduğu kaydedilen haberde, Türk savaş uçaklarının hava saldırılarında 6 Iraklı sivilin hayatını kaybettiği yolundaki suçlamalara yer verildi.

 

Haberde Türk birliklerinin karakollarının sınırın 15 ve 9 kilometre içindeki Zaho ve Dohuk kasabaları etrafından olduğu bildirildi.

 

AP, Irak birliklerinin, 245 kilometre uzunluğundaki sınırın korunması ve sivillerin korunması amacıyla iki karakol oluşturduğunu duyurdu.

 

Türkiye suçlamalara karşı çıkıyor

 

AP, bununla birlikte özerk Kuzey Irak Kürt Bölgesel yönetiminin, Kerkük-Ceyhan petrol boru hattı yüzünden Türkiye’ye bağımlı olduğu için operasyonlara karşı koyma konusunda “açmaz içinde olduğu" yorumunu yaptı.

 

Türkiye, daha önce yaptığı açıklamada Irak hükümeti PKK’ya karşı önlem alana kadar bu ülke toprakları içinde operasyonlarına devam edeceği uyarısında bulunmuştu.

 

Irak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü tarafından geçen hafta yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerince Irak’ın kuzey bölgelerinde yürütülen "Pençe-Kartal" ve "Pençe-Kaplan" harekatları sırasında sivil kayıplar yaşandığı iddia edilmişti.

 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ise bu suçlamaları reddederek, bu açıklamaya dayanak teşkil eden iddialar için “PKK terör örgütünün ve yandaşlarının Türkiye'nin terörle mücadele operasyonlarını karalamaya yönelik propagandasından başka bir şey değil.” ifadesini kullanmıştı.

 

Türk savaş uçaklarından yeni operasyon

 

Bu arada, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait iki F-16 uçağının, Irak’ın kuzeyindeki Avaşin-Basyan bölgesinde tespit edilen PKK hedeflerini imha ettiği bildirildi.

 

Milli Savunma Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, Terörle Mücadele Harekatı kapsamında, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait iki F-16 uçağının, Irak'ın kuzeyinde Avaşin-Basyan bölgesinde tespit edilen terör yuvalarını imha ettiği belirtildi.

 

"Göklerin Kartalları her daim görevinin başında... Görev başarıyla tamamlanmıştır." notu düşülen açıklamada, hava operasyonuna ait görüntüler paylaşıldı. Görüntülerde, F-16 uçaklarının belirlenen hedefleri vurduğu anlar yer alıyor.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha