• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Basın örgütleri: 'Gazetecilerin görüşlerini içermeyen hiçbir yasa, dezenformasyona çare olamaz'

Basın örgütleri: 'Gazetecilerin görüşlerini içermeyen hiçbir yasa, dezenformasyona çare olamaz'
0 0

Gazetecilik örgütleri, kamuyounda ‘sosyal medya yasası’ olarak bilinen düzenlemenin gazetecilik üzerindeki baskıyı artıracağını belirterek, teklifin geri çekilmesini istedi.

27 Mayıs 2022 Cuma 17:50

Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Uluslararası Basın Enstitüsü Türkiye Ulusal Komitesi, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Basın Konseyi, Haber-Sen ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti iktidarın “Dezenformasyonla Mücadele” olarak tanımladığı kanun teklifi ile ilgili açıklama yaptı.

 

“Basın Kanunu ve Bazı Konularda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” başlıklı teklif ile Türk Ceza Kanunu’na “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” adı ile yeni bir suç eklenip bu suçu işleyenlere hapis cezası öngörülüyor. Ayrıca medyaya yönelik olarak öngörülen idari tedbirler arasında para cezası, reklam yasakları ve sosyal medya ağlarına bant daraltma yaptırımı getiriliyor.

 

Basın örgütleri yaptıkları yazılı açıklamada mesleklerini doğrudan ilgilendiren bu kanun teklifinin, gazetecilik örgütlerinin görüşü alınmadan, bir grup siyasetçi ve bürokrat tarafından kapalı kapılar ardında hazırlandığına dikkat çekti, “Cumhuriyet tarihinin en ağır sansür ve otosansür mekanizmalarından birine yol açabileceği endişesiyle, “dezenformasyonla mücadeleyi” değil gazeteciliğe baskıyı artırmak üzere tasarlandığı anlaşılan bu kanun teklifinin acilen geri çekilmesi çağrısında bulunuyoruz” açıklaması yaptılar. Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı:

 

KINIYORUZ: ABD merkezli teknoloji şirketlerinden bile bu süreçte görüş alan siyasi iktidar, kanunun doğrudan muhatabı olan Türkiye’deki gazetecilik örgütlerinin fikrini sorma gereği duymamıştır. Hangi partiden olursa olsun siyasetçilerin, toplumun bilgi edinme ve haber alma hakkını doğrudan ilgilendiren bu tür yasal düzenlemeleri hazırlarken ilgili alanın önde gelen meslek örgütleri ve sivil toplum temsilcileriyle diyalog kurması demokrasinin gereğidir. Bu demokratik ilkenin çiğnenmesini kınıyoruz.

 

REDDEDİYORUZ: Teklifte “dezenformasyon,” “yalan haber,” “asılsız bilgi” ve “tahrif edilmiş bilgi” gibi kavramlar hukuki bir tanım yapılmaksızın kullanılmaktadır. “Güvenlik,” “kamu düzeni” ve “kamu barışı” gibi, gazetecilere karşı adli taciz davalarında sıkça başvurulan muğlak kavramlara dayanılarak mahkemelere yeni bir suç işaret edilmektedir. Böyle bir yaklaşım, yasaları, bağımsızlığını yitirmiş olan yargı sistemi tarafından suistimale açık hâle getirmektedir. Bu girişimi reddediyoruz.

 

DAVET EDİYORUZ: Dezenformasyon, tüm dünyanın sorunudur. Türkiye’de gazeteciliğin kalitesini düşüren, halkın haber alma hakkını zedeleyen daha birçok sorun da vardır. Tüm bu sorunları çözebilecek çoğulcu yasaların, demokratik kurumların ve meslek içi özdenetimin oluşturulması veya güçlendirilmesi için, bu kanun teklifinin askıya alınmasının ardından, tüm siyasi aktörleri, gazetecilik örgütleriyle kapsamlı ve şeffaf bir diyalog süreci başlatmaya davet ediyoruz."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha