• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

BBC Türkçe’ye grev pankartı asıldı

BBC Türkçe’ye grev pankartı asıldı
0 0

BBC Türkçe çalışanları, "TÜİK'in yüzde 36, bağımsız ekonomistlerin yüzde 82 enflasyon hesapladığı ortamda, yüzde 20 zam önerildi" açıklamasıyla greve gitti.

14 Ocak 2022 Cuma 13:17

Kronos'ta yer alan habere göre; BBC İstanbul bürosunda çalışan gazeteciler 9 Ağustos 2021 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlamaması üzerine bugün greve çıktı. Greve çok sayıda gazeteci de destek verdi.

 

‘HAKLARIMIZ İÇİN GREVDEYİZ’

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Gökhan Durmuş yaptığı açıklamada, “Altı aydır BBC işverenine Türkiye’de yaşanan ekonomik darboğazın çalışanların alım gücünde büyük bir erimeye neden olduğunu anlattık. Taleplerimiz her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullarda gerçekçi ve insaniydi. Ancak resmi enflasyonun yüzde 14.6 olduğu 2020 yılında İstanbul’daki çalışanlarına yüzde 7 zam yapan BBC işvereni, 2021’de de benzer bir teklifle masaya geldi” dedi.

 

‘BBC YÖNETİMİ DURUMUN CİDDİYETİNİ ANLAMIYOR’

 

Durmuş şöyle devam etti: “TÜİK’in yüzde 36 enflasyon açıkladığı, ancak bağımsız ekonomistlerin oranı yüzde 82 olarak hesapladığı bir ortamda, BBC görüşmeler sonunda yüzde 20 zam önerdi. İki yıl üst üste resmi enflasyon oranının çok altında zam teklif eden BBC işvereninin durumun ciddiyetini anlayamadığını görüyoruz. BBC işvereni İstanbul’daki çalışanlarına Türk lirası ile maaş ödemektedir. Türk lirasındaki değer kaybı nedeniyle İstanbul’daki maaş masrafları neredeyse yarı yarıya azalan BBC’den çalışanlarının emeklerine saygı duyan, adil bir teklif beklemek hakkımız.”

 

‘DİĞER BÜROLARLA AYRIMCILIK YAPILIYOR’

 

“Ayrıca, İstanbul’da BBC adına gururla çalışan gazetecilerin bazı temel yan haklarından mahrum bırakılmasını kabul etmiyoruz. İstanbul’daki çalışanların hakları ile hem Birleşik Krallık’taki, hem diğer ofislerdeki BBC gazetecilerinin hakları arasında önemli farklar bulunuyor. Bu durumu ayrımcılık olarak yorumluyoruz.

 

BBC işvereninden taleplerimize olumlu bir yanıt bekledik, konuyu ısrarla masada çözmek için çaba sarf ettik. Ancak karşı taraf ısrarla gerçeklerden uzak tekliflerini yeniledi. Bu uzlaşmaz tutum nedeniyle bugün grev uygulamasını başlatıyoruz. Adil bir teklif gelmediği müddetçe grev pankartımız burada kalmaya devam edecek, grev gözcülerimiz her gün burada nöbetlerini tutacaklar. Taleplerimiz makul ve BBC açısından karşılanabilir taleplerdir. Kararlıyız, kazanacağız, çünkü haklıyız. Gazetecilerin birlikte güçlü olduklarını bir kez daha göstereceğiz.”

 

KAYNAK: KRONOS

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha