• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bild: Erdoğan sınırları kapalı tutmak için daha fazla para istedi

Bild: Erdoğan sınırları kapalı tutmak için daha fazla para istedi
0 0

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İstanbul'da. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek olan Merkel'in gündemi yoğun.

24 Ocak 2020 Cuma 14:10

İkili, gerilimli bir süreçten geçen iki ülke ilişkilerini ele alacak, Libya, Suriye gibi askeri ihtilaflara çözüm arayışları ile Doğu Akdeniz'deki sondaj krizini masaya yatıracak.

 

Türkiye'de tutuklu ya da yurtdışına çıkma yasağı konulan Alman vatandaşları da ayrı bir konu olarak ikilinin gündeminde. 

 

Angela Merkel’in, hukuk devleti ve insan hakları konularında mesaj vermesi beklenirken, Almanya'nın en büyük gazetelerinden Bild gazetesi ziyareti sayfalarına taşındı. 

 

Türkiye ziyaretiyle ilgili olarak yer alan yorumda gazete, Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki mülteci anlaşmasına değiniyor.

 

DW Türkçe'nin aktardığına göre, yorumda Erdoğan'ın sınırları kapalı tutmak için daha fazla para istediği belirtilerek şu satırlara yer veriliyor:

 

"Şu da gerçek: Türkiye'nin kendisi de bölgede mülteci baskısına sebep oluyor. Suriye'nin kuzeyi ve Libya'daki müdahaleleriyle, ayrıca ülkesindeki yasa dışı göçmenlere karşı uzlaşmaz sert tutumuyla. Merkel bu konuda sessiz kalamaz. Evet, Merkel Türkiye'deki insan hakları ihlalleri, Türkiye'nin askeri girişimleri ve mültecilerin durumu konusunda konuşmalı, bunların altını çizmeli. Ama Merkel, Türkiye'ye kolaylık da göstermeli. Çünkü göçmen krizi sadece bölgede ve sadece Türkiye ile birlikte çözülebilir ve çözülmeli. Erdoğansız olmaz."

 

Merkel'in, demokrasi karnesi zayıf, hak ihlallerine ilişkin dosyaları kabarık olan Türkiye'de ayrıca Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve hukukçularla da bir araya gelmesi bekleniyor.

 

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ gibi siyasetçilerin serbest bırakılmaması, Osman Kavala gibi birçok insan hakları savunucusunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına rağmen cezaevinde tutulmaları, seçilmiş belediye başkalarının görevden alınarak "terör suçlamaları" ile tutuklanmaları Alman hükümetinin yakından izlediği dosyalar arasında.

 

Merkel ayrıca araştırma ve kültürel alanlarda ilişkilerin güçlendirilmesi hedefiyle kurulan Türk- Alman Üniversitesi (TAU) kampüsünün açılış törenine katılacak.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha