• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bildirici: RTÜK, AYM'nin yayın yasağını kaldırma kararını uygulamalı

Bildirici: RTÜK, AYM'nin yayın yasağını kaldırma kararını uygulamalı
0 0

AYM, 17-25 Aralık dönemindeki haberlere gelen erişim engelinin basın ve ifade özgürlüğü ihlal ettiğine karar verdi.

20 Eylül 2019 Cuma 11:07

Anayasa Mahkemesi, 17-25 Aralık operasyonları sonrası haklarında yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ortaya atılan ve istifa etmek zorunda kalan eski bakanlar Zafer Çağlayan,  Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkındaki iddialara yönelik TBMM tarafından yürütülen ceza soruşturması kapsamında yapılan haberlere getirilen yayın yasağının  ifade ve basın özgürlüklerini ihlal ettiğine karar verdi.  RTÜK üyesi Faruk Bildirici,  AYM'nin kararı sonrası RTÜK’ün bu yasağı web sayfasından kaldırması için başvurduğunu açıkladı. 

 

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Bildirici, "RTÜK’ün artık hükümsüz kalan Ankara 7.Sulh Ceza Hakimliği’nin yayın yasağı kararını web sayfasından silmesi gerekir. Ancak başvuruma henüz olumlu yanıt alamadım.AYM’nin kararına rağmen bu yasak kararı halen RTÜK sayfasında medya hizmet sağlayıcıların dikkatine sunuluyor. Zaten mayıs ayından beri mahkemelerin yasak kararları, başlığı dışında gizli ve şifreli olarak RTÜK sayfasına konuluyor; yasaklar da yasaklanıyor. Bu da doğru değil. Yayın yasakları, isimler kapatılarak açıkça yayımlanmalı. Mahkeme kararları gizli olamaz" dedi.

 

Bildirici, "AYM, eski bakanlar Çağlayan, Güler, Bağış ve Bayraktar hakkında TBMM Araştırma Komisyonuna verilen ifade ve belgelerle ilgili 25/11/2014 tarihli yayın yasağı kararını iptal ederken keyfi yasak olmayacağı ve yayın yasağının kanunilik koşuluna uyması gerektiğini vurgulamıştı" ifadesini kullandı. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha