• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

BirGün gazetesine 200 bin TL para cezası verildi

BirGün gazetesine 200 bin TL para cezası verildi
0 0

Erdoğan’ın damadı Bayraktar'ın ‘TÜBİTAK damadın vakfına çalışıyor’ başlıklı habere açtığı davada, BirGün ve muhabiri İsmail Arı aleyhine toplam 200 bin TL’lik manevi tazminat kararı verildi.

18 Mayıs 2022 Çarşamba 14:18

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar ile kardeşi Haluk Bayraktar, BirGün gazetesi ve muhabiri İsmail Arı’dan ‘TÜBİTAK damadın vakfına çalışıyor’ başlıklı haber nedeniyle geçen yıl 22 Eylül’de  250 bin liralık manevi tazminat talep etmişti.

 

İstanbul 23. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde bugün görülen karar duruşmasında, BirGün ve muhabiri İsmail Arı hakkında Selçuk ve Haluk Bayraktar için 100’er bin TL olmak üzere toplam 200 bin TL’lik manevi tazminat kararı verildi. TUBİTAK’ın aynı haberle ilgili açtığı dava ise Ankara 18’nci Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedilmişti.

 

‘EN YÜKSEK MANEVİ TAZMİNAT KARARLARINDAN BİRİ’ 

 

Mahkemenin kararına tepki gösteren BirGün’ün avukatlarından Ali Deniz Ceylan ise haberin hukuka uygun ve basın özgürlüğü sınırları içinde olduğunu söyledi.

 

Davanın reddine karar verilmesi gerektiğine dikkat çeken Ceylan, “Oysaki mahkeme davanın kısmen kabulüne karar verdiği gibi toplam 200 bin TL manevi tazminatın ödenmesine hükmetti. Bu çok vahim ve utanç verici bir karar. Sanırım bu tutar Türkiye basın hukuku tarihinde bir haber hakkında verilmiş en yüksek manevi tazminat kararlarından biri” dedi.

 

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE SALDIRI 

 

Ceylan, “Her şeyden önce böyle bir kararın basın özgürlüğüne yönelik müdahalelerin ölçülü ve orantılı olması gerektiğine ilişkin içtihada aykırı olduğu açıktır” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha