• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bloomberg: Libya'da Başbakan Fayiz el-Serrac istifa edeceğini açıklayacak

Bloomberg: Libya'da Başbakan Fayiz el-Serrac istifa edeceğini açıklayacak
0 0

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) basını, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz el-Serrac'ın hafta sonuna kadar istifa edeceğini açıklayacağını iddia etti.

16 Eylül 2020 Çarşamba 14:41

Bloomberg, Serrac’a yakın isimlere dayandırdığı haberinde, Libyalı liderin yakında istifasını açıklamayı planladığı bununla birlikte gelecek ay Cenevre'de düzenlenecek müzakerelerde görevine devam edeceği ifade edildi.

 

Habere göre, müzakerelerde Libya’daki taraflardan yönetimlerin birleşmesini sağlayacak yeni bir başkanlık konseyi ve seçim yapılması konularında anlaşmaları talep edilecek.

 

Ayrıca haberde Serrac'ın yolsuzluğa ve kötü hizmetlere karşı başlatılan protestolar ve iç siyasi çatışmalarının getirdiği baskıdan dolayı böyle bir karar aldığı iddia edildi.

 

Libya, 2011'de devrik lider Muammer Kaddafi'nin öldürülmesinden bu yana devam eden iç savaş nedeniyle meşruiyet krizine sahne oluyor.

 

Uluslararası tanınırlığa sahip Libya hükümeti birlikleri ile ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter arasında çatışmalar yaşanıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha