• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Canan Kaftancıoğlu, Şebnem Korur Fincancı ve Meral Akşener Le Monde'da: Erdoğan'ın yolunda engel üç kadın

Canan Kaftancıoğlu, Şebnem Korur Fincancı ve Meral Akşener Le Monde'da: Erdoğan'ın yolunda engel üç kadın
0 0

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde'da Kaftancıoğlu, Korur Fincancı ve Akşener üzerine "Canan Kaftancıoğlu, Şebnem Korur Fincancı, Meral Akşener: Türkiye'de Erdoğan'ın yolundaki üç kadın" başlıklı bir yazı kaleme alındı.

26 Şubat 2021 Cuma 11:30

Fransız Le Monde gazetesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Türkiye Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof Dr Şebnem Korur Fincancı ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener üzerine hazırladığı bir makalede, söz konusu isimlerin, "Erdoğan'ın yolunda engel olan üç kadın" olduğu ifadelerine yer verdi. 

 

Farklı kanatlardan gelen üç kadının Türkiye siyasetindeki yerinin incelendiği yazıda "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin siyaset semalarındaki tek yıldız olduğu dönem bitti" ifadelerine yer verildi. 2019 belediye seçimlerinde büyük şehirlerde AKP'nin kaybettiğinin hatırlatıldığı yazıda, "Muhalefet kendini toparladı. Ancak aralarında yalnızca erkekler yok. Kadın muhalifler çevresindeki spot ışığını çalıyor. Farklı siyasi kanatlardan gelen güçlü karakterli kadınlar, Erdoğan'ın "yeni Türkiye'sinde" dirsekleriyle kazıyarak ilerlemeli" ifadelerine yer verildi. 

 

Le Monde, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nu "feminist, motosiklet tutkunu, LGBTİ destekçisi bir doktor" olarak tanımlandı. Le Monde'a konuşan Kaftancıoğlu "Türkiye'de erkeklerin sözü geçiyor. Bir kadın olmak zaten kolay değil, siyasette bir kadın olmak zor. Erdoğan ve çevresindekiler özgürleşmiş kadınlar sevmiyor. Bir kadının siyasi hedefleri olması onlar için dayanılmaz" dedi. 

 

Le Monde gazetesi, "siyasi İslam'ın" programında zayıf cinsiyetin eşit haklara sahip olmasının yer almadığı ifade edildi ve Erdoğan'ın "Kadın her şeyden önce annedir" sözü hatırlatıldı.

 

Herhangi bir partinin mensubu olmadığı belirtilen insan hakları savunucusu, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof Dr Şebnem Korur Fincancı'yla konuşan Le Monde, Fincancı'nın Özgür Gündem gazetesine destek protestosuna katılmaktan dolayı  2016 baharında 10 gün boyunca hapiste tutulduğu, 3 yıl sonraki mahkemede beraat etmesine rağmen 2020 sonbaharında kararın bozulduğunu hatırlattı. 

 

Yazıda Fincancı ve Kaftancıoğlu'na iktidar tarafından "terörist" denildiği belirtildi.

 

Siyasetteki kadınların "en coşkulusu" olarak tanımlanan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ise "milliyetçi siyasetin elitlerinden biri" olduğu ifadelerine yer verildi. Le Monde'a konuşan Akşener "Erdoğan'ı korkutabilen tek kişi benim" dedi.

 

Akşener'in her konuşmasında Erdoğan'ın "mutlakiyetçiliğini, nepotizmini ve 'görkemli Saray'ını eleştirdiği belirtildi. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha