• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Cemil Çiçek: Seçim yaklaşmışken bazı seçmeni uzaklaştırmanın bir anlamı yok

Cemil Çiçek: Seçim yaklaşmışken bazı seçmeni uzaklaştırmanın bir anlamı yok
0 0

"Laiklik konusunda bir tereddüt de olmadığına göre sonuç getirecek bir tartışma değil"

20 Eylül 2021 Pazartesi 13:45

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, laiklikle ilgili son günlerdeki tartışmaya “Sonuç getirecek bir tartışma değil. Durup dururken bir sorun yaratmanın, seçim yaklaşmışken bazı seçmeni uzaklaştırmanın bir anlamı yok” diyerek katıldı.

 

halktv.com.tr yazarı Fikret Bila, Çiçek'le laiklik tartışmalarını konuştu. Fikret Bila’nın yazısının ilgili kısmı şöyle:

 

Çiçek, laiklikle ilgili son tartışmaları nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruma “yararlı ve sonuç getirecek bir tartışma olarak görmediği” yanıtını verdi ve gerekçelerini şöyle açıkladı:

 

“Türkiye’nin birçok meselesi varken, durduk yere böyle bir tartışma yapılmasını yararlı ve pratik açıdan anlamlı bulmuyorum. Bizim laiklikle ilgili bir sorunumuz yok. Laiklikte bir tereddüt yok. Anayasa’nın ilk 4 maddesiyle ilgili de bir sorunumuz yok. Kaldı ki, gerek Cumhur İttifakı’nın gerek millet İttifakı’nın Meclis’te anayasa değişikliği yapacak bir çoğunluğu da yok. Bu durumda böyle bir tartışmayı yürütmenin anlamı ve pratik bir sonucu yok. Ayrıca henüz partilerden biri ortaya birinci maddesinden yürürlük maddesine kadar hazırlanmış bir anayasa taslağı metni de ortaya koymuş değil. Hangi metin üzerinden tartışacaksınız?”

 

Çiçek, tartışmayı pratik açısından anlamsız kılan bir diğer faktöre de şöyle dikkati çekti:

 

“Şimdi bir ittifak içindesiniz. Cumhur İttifakı’nın içinde olan MHP’nin görüşü var. MHP için anayasanın ilk 4 maddesi kırmızı çizgi. Bunu ilân etmiş bir parti ile ittifak söz konusu. MHP’nin bu tutumunun pratikte bir anlamı var. Laiklik konusunda bir tereddüt de olmadığına göre sonuç getirecek bir tartışma değil. Durup dururken bir sorun yaratmanın, seçim yaklaşmışken bazı seçmeni uzaklaştırmanın bir anlamı yok.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha