• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

CHP'li RTÜK üyesi Taşcı: Başkan Şahin'in talimatı doğrultusunda yandaş televizyonlar denetime takılmıyor

CHP'li RTÜK üyesi Taşcı: Başkan Şahin'in talimatı doğrultusunda yandaş televizyonlar denetime takılmıyor
0 0

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) 10 aydır ana akım medyayı izlemediği ortaya çıktı.

21 Ekim 2019 Pazartesi 10:24

CHP’li RTÜK üyesi İlhan Taşcı, kamuoyunda rahatsızlık yaratan kadına şiddet başta olmak üzere, mafyatik ve işkence içerikli dizilerle ilgili özellikle iktidara yakın kanallardaki programlar hakkında RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in rapor düzenletmediğini açıkladı.

 

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre RTÜK’ün 10 aydır ana akım medyayı izlemediğini belirten Taşcı, RTÜK Başkanı Şahin’in “sözlü” talimatıyla İzleme Dairesi’ne ana akım televizyon ekranlarını, özellikle yandaş televizyonların “izlettirilmediği”ni söyledi. Taşcı, “Üst Kurul, 1 Ocak’tan beri yalnızca kamu sağlığını tehdit eden performans ilaçları gibi kaynağı, içeriği, sağlığa etkisi bilinmeyen ilaç satışı yapan yayınları görüşüyor. Ancak bu tek başına yetmez, zira ana akım ekranlarda kan gövdeyi götürüyor, kırılmayan parmak, elektrik verilmeyen kimse, hakarete uğramayan muhalif siyasetçi kalmıyor. Her türlü işkence ve şiddet, çeteler arası silahlı çatışma resmen ekranlarda kanıksatılıyor, RTÜK ise üstüne düşeni yapmıyor” dedi.

 

'YANDAŞLAR KORUNUYOR'

 

Taşcı, iktidara yakın yayıncıların hakaret ve küfre varan sözlerinin “eleştiri sınırları” içinde sayıldığını, muhalif yayınların ise hızla cezalandırıldığını aktardı. Yasaya göre Üst Kurul gündemini belirleme yetkisinin RTÜK başkanı’na ait olduğunu anımsatan Taşcı, “10 ayda ana akım televizyon yayınlarıyla ilgili hepi topu 15 dosya görüşüldü. Bunlar da muhalif kanallar. İktidar yanlısı olanların dosyaları ise aklanıp paklandı. Havuz medyasının yayınlarının yasaya uygunluğunun denetlenmesini bırakın, artık izlenmiyorlar bile” diye konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha