• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

CPJ’den Türkiye’ye kınama: Nokta yöneticileri serbest bırakılsın

CPJ’den Türkiye’ye kınama: Nokta yöneticileri serbest bırakılsın
0 0

CPJ, Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve Sorumlu Yazı işleri Müdürü Murat Çapan'ın tutuklanmasına kınama geldi. CPJ, Güven ve Çapan'ın bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulundu.

5 Kasım 2015 Perşembe 07:51

Nokta yöneticilerinin hükümetin uygulamalarına yönelik eleştirel yaklaşımlarından dolayı tutuklandıklarını ifade eden CPJ, ulusal ve uluslararası haber kaynaklarının da bunu doğruladığını belirterek, “Gazeteciler Güven ve Çapan, devlete karşı silahlı ayaklanma kışkırtması suçlaması ile mahkeme karşısına çıkarılıp tutuklandılar. Ancak yerel ve uluslararası haberlere göre, tutklanma nedenleri hükümete yönelik eleştirel yaklaşımları. Derginin seçimlerden sonra çıkan son sayısı, kapağında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafı ve ‘Türkiye iç savaşının başlangıcı’ başlığı ile çıktı ve toplatıldı. Polis, derginin web sitesine erişimin engellenmesi için mahkeme kararı çıkarttırdı” dedi.

 

Türkiye hükümetinin, 1 Kasım seçimlerden sonra medya özgürlüğü konusunda yeni bir sayfa açması beklenirken, hükümet tam tersine kendisini eleştiren gazeteciler ve medya organları üstündeki baskılarını artırmayı sürdürdüğü görüşünü savunan CPJ, Güven ve Çapan’ın tutuklanmasıyla birlikte Türkiye’de hapise atılan gazeteci sayısının 11’i bulduğunu belirtti. Türkiye’de basın özgürlüğünün geçen birkaç ay içinde rekor düzeyde kötüleştiğinin altını çizen CPJ, bu durumun Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü’nün raporunda dile getirildiğini vurguladı. 

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha