• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

DİSK Basın-İş: Cumhuriyet çalışanları aleyhine tanıklar vakıf başkanı ve GYY oldu

DİSK Basın-İş: Cumhuriyet çalışanları aleyhine tanıklar vakıf başkanı ve GYY oldu
0 0

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Türkiye Basın Yayın Matbaa Çalışanları Sendikası (DİSK Basın-İş), gazete çalışanlarının aleyhine tanıklık yapanların Cumhurityet’te yönetici olduğunu bildirdi.

8 Eylül 2018 Cumartesi 10:11

Cumhuriyet gazetesinde yönetiminin değişmesinin ardından genel yayın yönetmeni Murat Sabuncu’nun yanı sıra sorumlu müdür olan DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren ile yazıişleri müdürü DİSK Basın-İş üyesi Bülent Özdoğan da görevden alınmıştı.

 

Görevden almaya dair yazılı açıklama yayınlayan DİSK Basın-İş, AKP’nin elinin bir süredir Cumhuriyet gazetesinin üzerine olduğunu belirterek gazetecilerin tutsak edildiğini, onlarca yıllık hapis cezalarıyla yargılandığını aktardı.

 

“Gazetenin yöneticileri ve yazarları tutuklandığında dayanışma için onların yerini dolduranlar vardı” denen açıklamada, bunlardan birinin de Faruk Eren olduğuna dikkat çekildi.

 

‘Çalışanların aleyhine tanıklık yapanlar…’

 

Açıklamada, ‘Cumhuriyet’i dış müdahalelerle yıkamayanlar’ın “Her ağacın kurdu özünde olur” dedikleri, “Ne olursa olsun, küçük olsun, benim olsun” diyenlerle de yola devam ettikleri dile getirildi.

 

Açıklamaya şöyle devam edildi: “Saray’a yazılan ihbar mektubu ile gazetecilere dava açıldı, tutuklandılar. Yurt içinde ve yurt dışında gazeteciler dayanışma örgütlerken onlar iddia makamının tanıkları olarak ortaya çıktılar. Sonunda başardılar, çok sevdikleri koltuklarına oturdular. Cumhuriyet çalışanlarının aleyhinde tanıklık yapan Alev Coşkun Vakıf başkanlığı, Aykut Küçükkaya ise Genel Yayın Yönetmenliği koltuğuna oturdu. Koltuğa oturur oturmaz ilk icraatları belki de günler öncesinden üzerinde çalıştıkları planı uygulamaya koymak oldu. Bir yandan gazetenin birinci sayfasını değiştirirken diğer yandan gazetenin zor günlerinde yükü omuzlayanlar arasında yer alan Genel Başkanımız ve gazetenin sorumlu müdürü Faruk Eren ile üyemiz ve gazetenin Yazı İşleri Müdürü Bülent Özdoğan’ı yazı işleri müdürlüğü görevinden aldılar.”

 

‘İlk hedef DİSK’liler oldu’

 

Açıklamada, kararın altına imza atanların tanındığını, iktidar hırsının bu kişilerine gözlerini nasıl kararttığını bildikleri aktarıldı.

 

Açıklamada şunlar kaydedildi:  “Onları Cumhuriyet matbaası emekçilerinin grevi sırasında grev kırıcılığı yaptıkları zamandan da tanıyoruz. Bizim onları bildiğimiz gibi onlar da bizi biliyor. Arkadaşlarımızın koltukta oturmak adına onlara biat etmeyeceklerini biliyorlardı. Her koşulda gazeteciliği ve editoryal bağımsızlığı savunmaya devam edeceklerini biliyorlardı. Bu nedenle ilk hedefleri DİSK’liler oldu. Daha iki gün önce söylemiştik, editoryal bağımsızlığı savunmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet emekçilerine yönelik her hareketinizde karşınızda DİSK’lileri bulacaksınız. Cumhuriyet’te yaşanan bu tasfiye operasyonu karşısında başta gazetecilik meslek örgütleri olmak üzere tüm emek, meslek ve demokratik kitle örgütlerini haber alma hakkına ve gazetecilik mesleğine sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha