• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

DW'den erişim engeli açıklaması: 'Yasal yollara başvuracağız'

DW'den erişim engeli açıklaması: 'Yasal yollara başvuracağız'
0 0

Deutsche Welle'nin (DW) internet sayfalarına 30 Haziran Perşembe gününden bu yana Türkiye'de erişilemiyor.

1 Temmuz 2022 Cuma 13:01

Türkiye'de 30 Haziran'dan beri erişimi engelli olan Deutsche Welle'nin (DW) Genel Müdürü Peter Limbourg, bir açıklama yayınladı.

 

33 dilde yayın yapan DW'nin Genel Müdürü Limbourg, "Erişim engeline karşı yasal yollara başvuracağız" dedi.

 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) lisans başvurusunda bulunmadıkları gerekçesiyle Deutsche Welle (DW) ve Amerikanın Sesi (VOA) haber sitelerine Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından dün gece erişim engeli getirilmişti. 

 

RTÜK, 9 Şubat'ta uluslararası haber sitelerine lisans başvurusunda bulunmaları için 72 saatlik süre tanımıştı. DW ve VOA, lisans dayatmasına karşı "Amacı sansür uygulamak" diyerek lisans başvurusunda bulunmayacaklarını belirtmiş ve konuyu yargıya taşıyacaklarını duyurmuşlardı.

 

DW Genel Müdürü Peter Limbourg, erişim engeline dair şu açıklamayı yaptı:

 

"Yaptığımız kapsamlı yazışmalarda ve ayrıca medya denetleme kurumu başkanıyla yaptığımız kişisel görüşmelerde DW'nin neden böyle bir lisans için başvuruda bulunamayacağını açıklamıştık. Örneğin, Türkiye'de lisanslı medya, RTÜK'ün uygunsuz olarak değerlendirdiği çevrimiçi içeriği silmekle yükümlü. Bu durum bağımsız bir medya kuruluşu için kabul edilemez. DW, şimdi uygulanan erişim engeline karşı yasal yollara başvuracak.

 

Erişim engeline ilişkin haberler akşam saatlerinde Türkiye'de sosyal medyada yayıldı. Kullanıcılar burada DW'nin sunduğu içeriklere ulaşmak için sansürü nasıl aşacaklarını da öğrenebilirler."

 

İnternetten yayın yapan platformlarının RTÜK’ten yayın lisansı almasını şart koşan yönetmelik, Resmi Gazete’de 1 Ağustos 2019’da yayımlandı. Böylece Netflix, BluTV ve Puhutv gibi dijital platformlar RTÜK’ün denetimi kapsamına girdi.

 

Kamuoyunda 'Sansür yasası' olarak anılan bu yönetmelikle birlikte yayıncı kuruluşlar artık RTÜK’ten lisans almadan yayın hizmetleri veremiyor.

 

İnternet üzerinden radyo lisansı için 18 bin 217 TL, internet üzerinden televizyon yayını için 182 bin 168 TL ve internet üzerinden isteğe bağlı yayın hizmeti yayını için de 182 bin 168 TL lisans ücreti alınıyor.

 

Yönetmelik gereği yayıncı kuruluşlar, RTÜK’ün uygun bulmadığı içerikleri de kataloglarından çıkarmak durumunda.

 

Bu yayın platformları ayrıca koruyucu sembol sistemi kullanarak izleyicileri program hizmetlerinin içeriği hakkında sesli veya yazılı olarak bilgilendirmekle de sorumlu.

 

Erişim engeli kararının ardından VOA, "İnternet içeriklerine erişim engeli yaşandığı zaman Voice of America'yla (VOA) anlaşmaları da olan 'Psiphon' ve 'nthLink' program ve uygulamalarını kullanarak sansür ve engellemeleri aşıp internette istediğiniz içeriğe erişebilirsiniz" açıklamasında bulundu.

 

DW de okurlarını VPN, DNS değiştirme, TOR tarayıcısı ve Psiphon ile erişim engelinin aşılabildiğinin anlatıldığı haberine yönlendirdi. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha