• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Evrensel'e bir ilan kesme cezası daha

Evrensel'e bir ilan kesme cezası daha
0 0

Basın İlan Kurumu, 16 Nisan’daki sayısında yer alan “CHP’li Özel’den Altun’a izinsiz inşaat tepkisi” başlıklı haber dolayısıyla dolayı Evrensel gazetesine 5 günlük ilan kesme cezası verdi.

4 Temmuz 2020 Cumartesi 12:37

Gazetenin yazarı Ragıp Zarakolu’nun kaleme aldığı "Makus Kaderden Kaçış Yok" başlıklı yazı nedeniyle "evrensel.net"e geçtiğimiz ay 45 gün süreyle resmi ilan ve reklamların kesilmesi kararı veren Basın İlan Kurumu (BİK), Evrensel gazetesine yeni bir ilan kesme cezası daha verdi.

 

BİK’in verdiği cezanın gerekçesi ise gazetenin16 Nisan tarihli sayısında yer alan “CHP’li Özel’den Altun’a izinsiz inşaat tepkisi” başlıklı haber.

 

Yayımlanan haberde CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel’in, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’taki ikametinin yanındaki vakıf arazisine işlem yapmasına dair tepkileri yer almıştı. 

 

SAVUNMA İSTENDİ

 

Sözkonusu habere ilişkin BİK tarafından savunma istenen gazete, haberin CHP Milletvekili ve Grup Başkan Vekili olan Özgür Özel’in tepkisinden oluştuğunu belirterek, “Haber okunduğunda görüleceği üzere, hukuka uygunluk ve basın ahlak esaslarına uygunluk sınırları içerisindedir. Dolayısıyla bu tür bir haber hakkında basın ahlak esaslarına uygun olmadığı gerekçesi ile şikayet edilmesi, basının eleştirel herhangi bir haberle ilgili olarak sürekli baskı altında kalması anlamına gelecektir. Çünkü burada, siyasiler arasında kamuoyuna da yansıyan bir tartışma vardır ve bir gazete olarak bunun haberinin yapılması basının her şeyden önce görevidir. Haber basın ahlak esaslarına da uygundur” yanıtı verdi.

 

Ayrıca savunmada haberin ahlaka aykırı olduğunu iddia etmenin yayın çizgisini, işçi ve emekçilerin sesi olarak belirlemiş bir gazete olan Evrensel’in kişilik hakkının ihlali olduğu vurgulandı ve “Bir milletvekilinin basın açıklaması olan ve şikayetçiyi ve hakkında soruşturma açılmasını ahlaka aykırı olarak kabul etmek ne hukuka ne de yasaya uyar” denildi.

 

Savunmada ayrıca haberin kişinin aleyhinde olmasının haberin basın ahlak esaslarını ihlal etme anlamına gelmediği de vurgulandı.

 

5 GÜNLÜK İLAN KESME CEZASI VERİLDİ

 

Haberin gerçeğe aykırı olduğunu savunan Basın İlan Kurumu ise, “Şikayetçi hakkında haksız bir isnat niteliğindedir ve gazetenin bu haber ile ilgili olarak gerekli araştırmayı yapmadan bu haberi yayınladığını ortaya koymaktadır. Böylece Günlük Evrensel gazetesinin, bu haberi ile basının haber verme ve ifade özgürlüğünün sınırlarını aşarak, bu haberi gereğince araştırma yapmadan yayınlayarak ve bu konuda şikayetçi hakkında da haksız isnatlarda bulunarak…” ifadelerine yer verdiği kararında Basın Ahlak Esasları Hakkında 129 sayılı Genel Kurul kararının 1. maddesi ile bu maddenin (ı) bendini ihlal edildiğini söyledi ve 5 günlük ilan kesme cezası verilmesine hükmetti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha