• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Fatih Altaylı’dan “200 bin aşı” sorusu: Bu aşılar ya bilmediğimiz birilerine yapıldı, ya da kırıldı, hangisi?

Fatih Altaylı’dan “200  bin aşı” sorusu: Bu aşılar ya bilmediğimiz birilerine yapıldı, ya da kırıldı, hangisi?
0 0

HabeTürk yazarı Fatih Altaylı, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir'in "200 bin doz aşı kayıp" açıklamasını köşesine taşıdı. Altaylı, "Bu aşılar ya bilmediğimiz birilerine yapıldı, ya da kırıldı, hangisi?" diye sordu.

12 Şubat 2021 Cuma 14:28

Altaylı yazısında, "Açıklanan aşı yapma kriterlerine göre ilk partide gelen aşılardan vatandaşlara uygulanmış olması gereken yaklaşık 200 bin kadar aşı kimseye yapılmamıştı. Biz bunu tartışırken CHP'li Murat Emir'den de benzer bir açıklama geldi. 10 milyonluk yeni bir parti geldiğine göre bu 200 bin civarı aşı yapılabilirdi ama yapılmamıştı, yapılmıyordu. Bu aşılar ya bilmediğimiz birilerine yapılmıştı ve saklanıyordu. Ya da bu miktara denk gelen aşı kırılmış kaybolmuş ya da flakonların dibinde kaldığı için yapılamamıştı. Birinci seçenek yani bunların bilinmeyen birilerine yapılmış olması bir rezalet olurdu. Bu miktarda aşının kırılmış, dökülmüş, ziyan olmuş olması ise yüzde 7 civarında bir fire demekti ki, bir başka felaketti. Şimdi haklı olarak Bakanlık’tan bir açıklama bekliyoruz. Hangisi diye.  Rezalet mi, felaket mi?" ifadesini kullandı. 

 

Fransız Mediapart haber sitesinin İstanbul muhabiri Nicolas Cheviron’un 11 Şubat tarihli haberinde aktardığı habere göre, Emmanuel Macron hükümeti, Fransa’da İslami köktendinciliğe karşı önlem olarak, Türkiye’nin gönderdiği imamlara ve Türkçe öğretmenlerine Fransızca bilme ve Cumhuriyet değerlerine saygı gösterme koşulu getirince, Ankara bu düzenlemeye karşılık vermekte gecikmedi ve Galatasaray Üniversitesi’ndeki Fransız hocalara Türkçe bilme zorunluluğu getirdi.

 

Altaylı’dan karara tepki

 

Kendisi de Galatasaray Lisesi mezunu olan Fatih Altaylı, “Siyasetçiye kızıp eğitimi baltalamak” başlıklı bugünkü yazısında karara tepki gösterdi.

 

“İktidar Fransa ile gerilen ilişkilerin faturasını Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi'ne çıkarmak üzere” diyen Altaylı, konuyla ilgili olarak şöyle yazdı:

 

"İki ülke arasındaki anlaşma ile yüzde yüz Türk bir eğitim kurumu olarak yürüyen ama Fransa'nın da eğitime destek verdiği Galatasaray eğitim kuramlarına yeni bir kural getiriliyor.

 

Galatasaray eğitim kurumlarında görev yapacak Fransız öğretmenlere "Türkçe bilme zorunluluğu"

 

Türkçe sınavından geçemeyen Fransız Fransızca öğretmenlerine Türkiye'de çalışma izni verilmeyecek.

 

Bu şu demek, artık Fransız hoca gelemeyecek.

 

Tabii bilmezsiniz ki, o hocalar döndüklerinde her biri bir Türk elçisi, bir Türk dostu olarak giderler ülkelerine.

 

Ve biliniz ki, böyle bir uygulamadan zararlı çıkacak olan Türk öğrencilerdir.

 

Fransız politikacılara haklı olarak kızgın olabiliriz.

 

Emin olun Galatasaraylılar sizden daha kızgın Fransız siyasetçilere ve kızgınlıkları emin olun daha içten.

 

Ama üç beş siyasetçiye kızgınız diye 150 yıllık bir eğitim kurumuna zarar verilmez.

 

Unutmayın ki, çok sevdiğinizi bildiğim Haluk Dursun da Galatasaray'dan mezundu"

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha