• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Financial Times yazarı Gardner: Erdoğan çevresini saran dalkavuklar nedeniyle tutarlı politika yürütme yeteneğini kaybediyor

Financial Times yazarı Gardner: Erdoğan çevresini saran dalkavuklar nedeniyle tutarlı politika yürütme yeteneğini kaybediyor
0 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa etmesinin etkileri hâlâ sürüyor. Albayrak, istifanın ardından hiç konuşmadı, görüntülenmedi.

18 Kasım 2020 Çarşamba 16:25

Britanya'nın önde gelen ekonomi yayınlarından Financial Times'ın yazarı David Gardner, konuyla ilgili yazdığı yazıda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın çevresinin dalkavuklarla dolu olduğunu ve bu yüzden de tutarlı politika yürütme yeteneğini kaybetmeye başladığını gösterdiğini belirtti.

 

T24’ün Financial Times’ten aktardığına göre, Albayrak'ın istifasının "şok etkisi" yarattığını ifade eden Gardner, "Erdoğan'ın üzerine düştüğü damadı kendisine düşman ettiği birçok yetkili ve iş insanı tarafından bile dokunulmaz görülüyordu" diye yazdı.

 

Albayrak'ın istifasında sağlık gerekçelerinden bahsedildiğini hatırlatan Gardner, "Bazı kişiler Merkez Bankası'nın başına getirilen Naci Ağbal'ın Erdoğan'ı ekonomiyi zor duruma kötü politikaların soktuğu konusunda ikna ettiğine inanıyor" aktarımında bulundu.

 

"Erdoğan'ın rakiplerine karşı aklını zehirleyen ve onu eleştirilerden izole eden tek kişinin Albayrak olmadığını" yazan Gardner, "Erdoğan uzun süredir kendi Ankara'daki neo- Osmanlı sarayında mühürlemiş, kendini istekli olarak bilgi akışı ve muhalefetten kesmiş durumda" değerlendirmesinde bulundu.

 

AKP'yi "modern zamanların en başarılı iktidar partilerinden biri" diye nitelendiren Gardner, partinin içinin boşaltıldığı değerlendirmesinde bulundu.

 

"Bu durum hep böyle değildi. 2002'nin Ekim ayında seçimleri kazanmadan önce AKP 22 aylık bir sürede 42 bin seçmen ile görüşmüştü. Bunu yaparak Erdoğan ve arkadaşları gerçek bir kitle hareketi yarattı. Ancak iktidarda geçen bir dekattan sonra dalkavuklar serbest bilgi ve fikir akışını engellemeyi başarabildi"

 

Gardner yazısında AKP'nin ilk hükümetlerindeki Ali Babacan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu gibi isimlerle de bağını kestiğine dikkat çekti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha