• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Fuat Avni tweetlerinden yargılanan T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın: Gülen dosyasını baskılara göz yummadan yayınlayan tek mecrayız

Fuat Avni tweetlerinden yargılanan T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın: Gülen dosyasını baskılara göz yummadan yayınlayan tek mecrayız
0 0

T24'ün kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın hakkında, “Fuat Avni” tweetlerinin haberleştirildiği gerekçesiyle “terör örgütüne üye olmaksızın yardım” suçundan açılan davanın ilk duruşması İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı

19 Şubat 2020 Çarşamba 11:23

Doğan Akın savunmasında, mahkeme heyetine "Tarihe dikkat çekmek istiyorum" diyerek, T24'te Gülen cemaatiyle ilgili 17 Şubat 2010'da geniş bir dosya yayınladıklarını, hiçbir baskıya ve sindirmeye göz yummadan İlhan Cihaner'in elindeki 6 bin sayfalık dosyaya yer verdiklerini söyledi.

 

Akın, Fuat Avni tweetlerinin anaakım medyada yer aldığını belirterek, "Herhangi bir hukuk devletinde siyasetin gündeminde olan bir konuyu bir medya kuruluşu olarak göz ardı edemeyiz." diye konuştu.

 

Mahkeme heyeti, davayı 17 Nisan 2020 tarihine erteledi. 

 

Doğan Akın'ın savunmasından: 2010'da Gülen cemaatiyle ilgili dosya yayınladık

 

Doğan Akın savunmasında şunları söyledi: 1987’de Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdim. 32 yıldır gazeteciyim. 1 Eylül 2009’da T24’ü sadece kendi girişimim olarak kurdum. 10 yıldır da yayın politikasını yönetiyorum.

 

T24’ün ilk senesinde, 17 Şubat 2010’da Gülen cemaatiyle ilgili geniş bir dosya yayınlamıştık. Tarihe dikkat çekmek istiyorum.

 

"Cihaner'in elindeki dosyayı baskılara göz yummadan yayımlayan tek mecraydık"

 

İlhan Cihaner’in elindeki 6 bin sayfalık dosyayı hiçbir baskıya, sindirmeye göz yummadan yayınlayan tek mecra olduğumuzu belirtmek istiyorum.

 

"Fuat Avni tweetleri anaakım medyada da yapıldı"

 

10 yıl boyunca T24 yayın politikasının doğrusal bir çizgi izlediğini görürsünüz. Peki 108 Fuat Avni tweeti neden haberleşti? Birinci nedeni, bu tweetler siyasi parti temsilcilerinin gündemindeydi.

 

Herhangi bir hukuk devletinde siyasetin gündeminde olan bir konuyu bir medya kuruluşu olarak göz ardı edemeyiz.

 

İkinci nedeni, anaakımın gündemindeydi. Hürriyet ve CNNTürk’e, hatta Yeni Şafak’a ve Mynet’e bakın, o dönemler benzer haberler yapıldığını göreceksiniz.

 

"Şüphelinin FETÖ/PDY yapısında faaliyet gösterdiğine dair hiçbir veriye ulaşılamamıştır"

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Murat Çağlak tarafından hazırlanan iddianamede, Doğan Akın hakkında yapılan ‘araştırmanın sonunda örgüt bağını gösteren hiçbir veriye ulaşılamadığı’, şu ifadelerle dile getirildi: "İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün 20/05/2019 tarihli yazısı ekinde gönderilen rapora göre; Bylock, Bank Asya hesap hareketleri, örgütün tepe yönetimi ile irtibat, örgüt ile iltisaklı vakıf, dernek üyelikleri, SGK kayıtları gibi hususlar ile ilgili yapılan sorgulamada şüphelinin FETÖ/PDY hiyerarşik yapısına dahil olarak faaliyet gösterdiğine dair herhangi bir veriye ulaşılamamıştır."

 

İddianamenin devamında, banka hesapları da incelenen Doğan Akın hakkında Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun (MASAK) gönderdiği CD ve rapora dayanılarak "şüphelinin 2013 yılı sonrasında örgütle iltisaklı kişilerle mali ilişki içinde olmadığı" belirtildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha