• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Gazeteci Adnan Bilen'e ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten 7 bin TL para cezası

Gazeteci Adnan Bilen'e ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten 7 bin TL para cezası
0 0

"Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla yargılanan gazeteci Adnan Bilen'e mahkeme 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Mahkeme hapis cezasını 7 bin TL para cezasına çevirdi.

8 Kasım 2019 Cuma 15:19

"Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla hakkında dava açılan gazeteci Adnan Bilen'in karar duruşması görüldü. Van 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Bilen ve avukatı Haşem Baygümüş katıldı. Fecebook sayfasında Birgün gazetesinin Berkin Elvan'ın fotoğrafının altına yazılan "Kaşların Karası", Soma'da hayatını kaybeden madencilerin fotoğraflarının bulunduğu karenin altına yazılan "Kömür Karası" ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve aile bireylerinin yer aldığı fotoğrafın altına yazılan "Yüz Karası" başlığıyla T24 yazarı Hakan Aksay'ın yazdığı ve içerisinde "faşoağa" görselinin bulunduğu yazıyı paylaşan Bilen'e “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla iki kez cezalandırılması talebiyle dava açılmıştı.  

 

BİLEN: PAYLAŞIMLARIM HAKARET İÇERMİYOR

 

Mahkemede savunma yapan Bilen, iki paylaşımı da kendisinin yaptığını ancak paylaşımlarda hiçbir hakaretin olmadığını söyledi. Bilen, "Söz konusu manşet ve köşe yazısı, yayımlandığı tarihten bugüne kadar neredeyse sayısı milyonu aşan kişi tarafından paylaşıldı. Bu kadar insan yargılanacak mı? Dünya'da 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan bu kadar ceza verilen başka bir ülke yok. Ben yaptığım tüm paylaşımların arkasındayım ve bunların suç olmadığını düşünüyorum” dedi. 

 

Ardından söz alan Avukat Haşem Baygümüş ise, "Türkiye, insan hakları ve hukuk karnesi açısından dünyanın en kötü ülkeleri arasında yer alıyor. Ülkenin içerisinde bulunduğu bu durumdan kurtulması için artık böylesi davaların açılmaması gerekiyor. Müvekkilim sadece gazete manşeti ve bir köşe yazısı paylaşmıştır. Bu paylaşımları cumhurbaşkanına hakaret içermediğini hepimiz biliyoruz. Müvekkilimin gazeteci olması göz önüne bulundurulmalı ve bu dava beraatla sonuçlanmalıdır" dedi. 

 

BİLEN'E 7 BİN TL PARACA CEZASI VERİLDİ

 

Savunmaların ardından ara veren mahkeme ardından kararını açıkladı. Mahkeme, Bilen'e "Yüz karası" ifadesi nedeniyle 7 bin TL para cezası verirken, "Faşo Ağa" ifadesinden ise beraatına karar verdi. Mahkeme ardından hapis cezasını 7 bin TL paraca cezasına çevirdi. Mahkeme ayrıca mahkeme giderleri olan 2 bin 725 TL'nin de yine Bilen'den alınmasına karar vererek dosyayı kapattı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha