• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Gazeteci Cansu Pişkin’e 10 ay hapis cezası

Gazeteci Cansu Pişkin’e 10 ay hapis cezası
0 0

Eski Evrensel Muhabiri Cansu Pişkin’e “Terörle mücadelede görev alan kamu görevlisini hedef gösterme” gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verildi, hükmün açıklanması geri bırakıldı.

7 Mayıs 2019 Salı 23:32

Evrensel’de 5 Nisan 2018’de yayımlanan “Boğaziçililere Özel Savcı” başlıklı haber nedeniyle üç yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Cansu Pişkin’in karar duruşması bugün görüldü. Çağlayan’daki İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada mahkeme Pişkin’e “Terörle mücadelede görev alan kamu görevlisini hedef gösterme” gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verdi ve hükmün açıklanması geri bırakıldı.

 

Duruşmayı Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ve Article 19’dan temsilcilerin yanı sıra akademisyenler de takip etti.

 

Türkiye’nin Afrin’e yönelik askeri harekatına karşı çıkan Boğaziçili öğrencilerin tutuklanmasını konu alıyordu. Afrin operasyonu nedeniyle Boğaziçi Üniversitesi’nde 19 Mart’ta bir grup öğrenci lokum dağıtmış, buna tepki gösteren öğrenciler de 22 Mart’ta gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Soruşturma dosyası, öğrencilerin adliyeye sevk edildikleri gün değiştirilerek Savcı Ergün Güçlü’ye devredilmişti. Davaya konu haberde Güçlü’nün geçmişte hazırladığı bir iddianamede, HDP’yi ‘Terör örgütünün güdümünde siyaset yapan parti’ olarak nitelendirdiği anımsatılmıştı. 

 

İddianamede Savcı Güçlü, “Terörle mücadelede görev alan kişi” olarak tanımlanarak, haberle "Savcının hedef gösterildiği" savunulmuştu. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha