• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Guardian: ABD, Kürt müttefiklerini terk etti

Guardian: ABD, Kürt müttefiklerini terk etti
0 0

ABD, Fırat'ın doğusuna yapacağı müdahalede Türkiye'ye yardım etmeyeceğini açıklamıştı.

7 Ekim 2019 Pazartesi 14:07

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Belki yarın belki yarından da yakın” diyerek Suriye’nin kuzeyine kısa süre içerisinde askerî operasyon gerçekleştirileceğini duyurmasının ardından Beyaz Saray’dan harekâta “ABD’siz” onay veren bir açıklamanın gelmesi ABD ve İngiliz basınında geniş yer buldu.

 

Guardian gazetesi “ABD'nin Kürtleri terk ettiğini” yazarken, New York Times ise TSK ile Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasında doğrudan çatışma riskine dikkat çekti.

 

İngiltere'de yayınlanan Guardian, “ABD Kürt müttefiklerini terk ederek Türkiye güçlerinin Suriye’ye girmesine izin verecek” başlığını kullandı. Amerikan politikasında “ani bir değişiklik olduğuna” dikkat çekilen haberde “Beyaz Saray, ani bir dış politika değişikliğiyle Amerikan askerlerini bölgeden çekerek, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine harekâtına yeşil ışık yaktı. Bu durum fiilen, Washington’ın uzun zamandır müttefiki olan Kürtlerin terk edilmesi anlamına gelecek” denildi. Haberde, “Görünüşe göre Suriye’yle ilgilenen diplomatlara danışmadan veya onların bilgisi dışında alınan bu karar, ülke içinde azille mücadele eden Trump’ın bir dizi dengesiz hamlesinin sonuncusu” ifadeleri kullanıldı.

 

New York Times gazetesi, ‘Trump Amerikan politikasını değiştirerek Türkiye’nin Suriye’de askeri operasyonuna destek verdi’ başlıklı haberinde, “Trump’ın kararı, hem IŞİD’e karşı operasyonlar için hem de İran’la Rusya’ya karşı kritik bir karşı denge olarak görev yapması amacıyla Suriye’nin kuzeyinde küçük bir askeri varlık bulundurmak isteyen Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’ndaki üst düzey yetkililerin tavsiyelerine karşı geliyor” denildi.

 

New York Times, ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde “Türkiye’nin operasyonunun ne kadar kapsamlı olacağı veya Türkiye askerlerinin ABD destekli Kürtlerle çatışıp çatışmayacağı bilinmiyor, ki böyle bir gelişme, Amerikan ordusunun IŞİD’le savaşta elde ettiği birçok terörle mücadele kazanımını tehlikeye atacaktır” dedi.

 

Washington Post gazetesi, ABD’nin iki önemli müttefiki arasında aylardır barış sağlamaya çalıştığını ancak Beyaz Saray’dan yapılan son açıklamayla bu çabalara “aniden son verildiğini” belirtti.

 

Gazete, Trump yönetiminin Türkiye ordusuyla ABD müttefiki olan Kürt savaşçılar arasında infilak etme potansiyeli bulunan bir durumda “sorumluluktan kaçıyor gibi göründüğünü” yazdı.

 

Fransız haber ajansı AFP ise, Suriye’nin kuzeyinde dün binlerce Kürt’ün, Türkiye’nin olası operasyonuna karşı protesto gösterisi düzenlediğini duyurdu. Habere göre protestocular bölgedeki bir Amerikan üssüne yürüdü. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha