• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Hollanda medyasında Ayasofya yorumu: Muhafazakâr Türklerin rüyası gerçek oldu

Hollanda medyasında Ayasofya yorumu: Muhafazakâr Türklerin rüyası gerçek oldu
0 0

Ayasofya'nın yeniden camiye dönüştürülmesi Hollanda medyasında da geniş yer buldu.

24 Temmuz 2020 Cuma 12:51

Birçok gazete, televizyon ve haber portalı, Türkiye'nin en işlek müzesinin 86 yıl sonra yeniden camiye dönüştürüldüğünü belirterek, "Muhafazakâr Türklerin rüyası gerçek oldu" yorumunu yaptı.

 

AD gazetesine göre, popülerliğini kaybeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, dikkatleri ülkeyi yıllardır rahatsız eden ekonomik krizden uzaklaştırmak için, Ayasofya'yı gündeme getirdi.

 

Gazeteye göre Ayasofya'nın çevresindeki halı ve hediyelik eşya satıcıları boş tezgahlar önünde bekliyor. Ahmet adlı bir hediyelik eşya satıcısı, "Cami olmuş, müze olmuş kimin umrunda. Asıl önemli olan, 4 aydır hiçbir şey kazanamadığım" diyor.

 

'Erdoğan hayalkırıklığına uğradı'

 

Kamil adlı bir esnaf da, "Burada yeterince cami var. Sultanahmet'te dua edemez miydik? Bunun politik bir karar olduğunu herkes biliyor" diye konuşuyor.

 

Ayasofya'nın cami olması için kampanya yürüten Anadolu Gençlik Derneği üyesi Yunus Genç ise, müze kararının "yıllarca Müslümanları rahatsız ettiğini" öne sürüyor.

 

Hollanda medyasına değerlendirmelerde bulunan Türkiye uzmanı Nick Augusteijn'e göre, Ayasofya ile ilgili kararının beklediği yaygarayı koparmaması Erdoğan'ı hayalkırıklığına uğrattı.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - YUSUF ÖZKAN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha