• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İletişim başkanı: Basın kartları iptal edilmedi

İletişim başkanı: Basın kartları iptal edilmedi
0 0

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), çok sayıda gazetecinin basın kartının iptal edilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın ‘geri adım attığını’, kartların yeniden kullanıma açıldığını duyurmuştu.

27 Ocak 2020 Pazartesi 11:35

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, çok sayıda gazetecinin basın kartının iptal edilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Altun, "Basın Kartları konusu bu birikimimizle ele aldığımız ve bugünün şartlarını gözettiğimiz en hassas konular arasında" ifadesini kullandı. 

 

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Evrensel, Birgün ve Cumhuriyet gazetelerindeki bazı çalışanların basın kartlarının iptal edildiği yönündeki haberle ilgili, “Değerlendirme süreci devam eden kartlarla ilgili iptal durumu söz konusu değildir. Bazı medya kurumlarında çalışanların kartlarının iptal edildiği iddiası kesinlikle gerçek dışıdır” dedi.

 

Basın kartına yönelik tüm işlemlerin, Basın Kartı Yönetmeliği çerçevesinde yapıldığını belirten Altun şöyle devam etti: “İlk basın kartı veya sürekli basın kartı başvurularının yanı sıra; genel kart değişimi, kayıp, yıpranma, kurum değişikliği ya da mesleğe geri dönme gibi nedenlerle de yeni basın kartı başvurusu yapılmaktadır. İletişim Başkanlığı Basın Kartı Başvuru Sistemi açıktır ve güncel olarak başvuruları almaktadır. Başvuruların ardından değerlendirme süreci, basın kartının itibarını ve saygınlığını koruyacak şekilde titizlikle yürütülmektedir. Bu kapsamda, başvuru sahibinin Basın Kartı Yönetmeliği’nde belirtilen ‘basın kartı verilecek kişilerde aranan şartları’ taşıyıp taşımadığını tespit etmek üzere derinlemesine araştırmalar yapılmaktadır.”

 

Altun, İletişim Başkanlığı’nın kurulduğundan itibaren, değerlendirme süreci tamamlanan 13 bin 372 medya mensubuna yeni basın kartlarının teslim edildiğini bildirerek, şöyle devam etti:

 

“Bu sayının içinde ulusal ve yerel ölçekli bütün medya kurumlarından çok farklı unvanlarda medya emekçileri yer almaktadır. Şu anda değerlendirme süreci devam eden başvuru sayısı 894’tür. Bu süreçte, teknik kriterlerin yanı sıra başvuru sahibinin gerçekten mesleki faaliyet icra edip etmediği, herhangi bir terör örgütüyle bağlantılı olup olmadığı, mahkumiyet kararı ya da meslek onurunu zedeleyici tutumları gibi çeşitli kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Mevcut durumda değerlendirme süreci devam eden kartlarla ilgili herhangi bir iptal durumu söz konusu değildir. Basın kartına yönelik henüz neticelenmemiş yenileme başvuruları hala aktiftir. Dolayısıyla özellikle bazı medya kurumlarında çalışanların kartlarının iptal edildiği iddiası kesinlikle gerçek dışıdır. Her kurumda yeni basın kartını alanlar olduğu gibi, değerlendirmesi devam edenler de bulunabilmektedir. Kendilerine basın kartı verilmediğini iddia eden kurumlarda da yeni basın kartlarını alanların bulunması bile bu art niyetli girişimi boşa çıkarmaktadır. Değerlendirmesi devam eden başvurulara ilişkin süreç tamamlandığında başvuru sahiplerine gerekli bildirimler yapılacaktır.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha