• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İMC kameramanı: Yaralı halde sürükleyip tekmelediler

İMC kameramanı: Yaralı halde sürükleyip tekmelediler
0 0

Cizre'de haber takibi esnasında yaralanan İMC TV kameramanı Refik Tekin konuştu.

21 Ocak 2016 Perşembe 11:27

 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, yaralı ve cenazeleri almak için aralarında HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizre Belediye Eşbaşkanı Kadir Konur ve basın mensuplarının da bulunduğu çok sayıda kişi, Cudi Mahallesi’ne yürümüştü. Cenaze ve yaralıları alarak dönen kitlenin üzerine Nusaybin Caddesi’nde ateş açılmış ve 10 kişi yaralanmıştı.


Günün sonunda yaralılardan Cizre Belediyesi Meclis üyesi Abdulhamit Poçal ve Selman Erdoğan yaşamını yitirmişti. Haber takibi yapan İMC TV kameramanı Refik Tekin’in de sol ayağından yaralanmıştı.


‘YARALILARI ALMAYA GİDERKEN TARANDIK’


Evrensel’in haberine göre; sevk edildiği Mardin Devlet Hastanesi’nde tedavisi süren Tekin, saldırı sırasında yaşadıklarını anlattı. Mahalleye yürüyen kitleyi takip ettiğini belirten Tekin, “Ben kitlenin orta kısmında bir yerlerde bulunuyordum. Çekimimi oradan alıyordum. Cenazeleri alıp Nusaybin Yolu’na çıktıktan sonra hiç uyarı yapılmadan kitle üzerine tank ve zırhlı araçlardan ateş açılmaya başlandı. Herkes bir yerlere kaçmaya çalıştı. Bende o sırada kaçmaya çalıştım. Ancak daha sonra vurulduğumu hissettim ve yere yığıldım. Sürünerek bir dükkanın içine girmeye çalıştım. Orada birkaç yaralı daha vardı. Ama silah seslerinden hala ateş açılmaya devam edildiğini duyabiliyorduk” dedi.


‘YARALI HALDE SÜRÜKLEYİP TEKMELEDİLER’


Yaralandıktan sonra yanlarına HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Belediye Eşbaşkanı Kadir Konur’un geldiğini aktaran Tekin yaşananları şöyle anlattı: “Daha sonra ambulansı çağırdılar. Belediyeye ait ambulans ve sağlık ekipleri geldi. Beni ambulansa aldıkları sırada kendilerine basın mensubu olduğumu belirtmeme rağmen polisler tarafından dövülüyorduk. Orda bulunan tüm yaralıları sürükleyerek ambulansa alıyorlardı. 

 

Sürüklerken de tekmeliyorlardı. Sağlıkçıları bile tekmeliyorlardı. Hakaretler ediyorlardı. Basın mensubuyum dedikten sonra bir tarafa bıraktılar. Ama diğer yaralıları dövmeye devam ediyorlardı. Bazıları orada yaşamını yitirmiş olabilir. Bilmiyorum.”


Tekin, “Bu ülkede her şeyi terörize etmek o kadar basit olmuş ki akademisyenler ve yazarların sanatçıların hain ilan edildikleri bir ülkede gazeteciler de görevlerini yaparken terörize edilebiliyor. Biz basın kimliği ile çalışan gazetecileriz. Bir terörist olarak itham edilmem ve bunu kamuoyuna bilgilendiren basın kurumlarından bunu duymak çok üzücü. Herkesi terörist ilan ediyorlar artık” şeklinde konuştu.


KAYNAK: DİHA

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha