• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İnfaz hakimliğinin tahliye verdiği gazeteci Habip Güler, cezaevi yönetimince tahliye edilmiyor

İnfaz hakimliğinin tahliye verdiği gazeteci Habip Güler, cezaevi yönetimince tahliye edilmiyor
0 0

KHK’yla kapatılan Zaman gazetesinin Meclis muhabiri Habip Güler, HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na yazdığı mektupta, 5 aydır infaz süresini doldurmasına rağmen tahliye edilmediğini anlattı.

10 Eylül 2020 Perşembe 15:44

Mektubu yayınlayan Gergerlioğlu, “Gazeteciler tahliye oluyor, çok iyi haberler bunlar. Ama yatarı dolduğu halde tahliye edilmeyen gazeteciler de var!” dedi.

 

7 TWEET NEDENİYLE TUTUKLANDI

 

Habip Güler, ‘Bir Gazetecinin Adalet Çığlığı’ başlığı koyduğu mektubunda 50 aydır cezaevinde olduğunu belirterek, sadece 7 tweeti nedeniyle tutuklanarak 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırıldığını anlattı. Güler, suç delili olarak öne sürülen tweetlerinden birinde “Gazeteciler haberleri nedeniyle tutuksuz yargılanmalı. Tutukluluk tehdidi habercileri ve gerçekleri susturur” dediğini, bir diğerinde ise “Yargıçlar hiçbir kişi, kurum veya gruptan değil, sadece hukuk kurallarından talimat almalı” yazdığını belirtti.

 

İNFAZ HAKİMLİĞİ TAHLİYE VERDİ, CEZAEVİ BIRAKMIYOR

 

2 Nisan 2020 tarihi itibariyle denetimli serbestlik süresinin başladığını kaydeden Habip Güler, yeni infaz yasasıyla 100 mahpusun tahliye edildiğini ancak kendisine kanunun öngördüğü hakkının uygulanmadığını vurguladı. 3 Temmuz 2020 tarihinde Cezaevi Gözlem Kurulu’nun denetimli serbestlik talebini reddetmesi üzerine infaz hakimliğine itirazda bulunduğunu anlatan Güler, “Silivri İnfaz Hakimliği itirazımı haklı buldu, tahliyeme hükmetti. 17 Temmuz 2020’de kesinleşen mahkeme kararı yaklaşık 2 aydır uygulanmıyor, tahliye edilmiyorum” diye yazdı.

 

4 AYDIR HASTANEYE GÖTÜRÜLMÜYOR

 

Sağlık sorunları yaşadığını da belirten gazeteci Habip Güler, “Diğer yandan ciddi sağlık sorunları yaşıyorum. Aylardır şiddetli ağrılarım var. Cezaevi doktoru 20 Mayıs 2020’de kalp ve göğüs hastalıkları servisi için sevk yazdı ancak koronavirüs nedeniyle yaklaşık 4 aydır hastaneye götürülmüyorum” dedi.

 

“BANA BİR ŞEY OLURSA…”

 

Güler, mektubunun son kısmında şu ifadeleri kullandı: “Kısacası; cezaevi idaresi kesinleşmiş mahkeme kararını yok sayıyor ve ciddi sağlık sorunlarıma rağmen denetimli serbestlik hakkımı vermiyor. Adalet çığlığımın duyulmasını istiyorum. Eğer başıma bir şey gelirse, sorumlusu hukuku yok sayarak kesinleşmiş mahkeme kararını uygulamayan yetkililerdir.”

 

GERGERLİOĞLU: BU NASIL KİN NEFRET

 

Mektubu yayınlayan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu “Bu nasıl kin, nefret?” diye sorarak şunları kaydetti: “Gazeteciler tahliye oluyor, çok iyi haberler bunlar. Ama yatarı dolduğu halde tahliye edilmeyen gazeteciler de var! Habip Güler 5 aydır denetimli serbestliğe çıkarılmıyor. Gözlem kurulunun kararını infaz hakimliği bozmuş, 2 aydır yine de tahliye edilmiyor. Bu nasıl kin, nefret..!??”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha