• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İzmir’de Evrensel gazetesi dağıtan bir okur, kaçırılıp darp edildi

İzmir’de Evrensel gazetesi dağıtan bir okur, kaçırılıp darp edildi
0 0

İzmir’de Evrensel gazetesini dağıtan Zeynep Tunçel’in siyah renkli, plakasız bir araçla kaçırılarak darp edildiği belirtildi.

9 Ocak 2017 Pazartesi 20:49

Evrensel’de yer alan habere göre gizli numaradan aranan Tunçel’e kuzeninin trafik kazası geçirdiği söylenerek, Bayraklı’ya gelmesi istendi.

 

Bayraklı’ya giden Tunçel’in İZBAN’ın karşı caddesindeki bir sokakta siyah renkli ve plakasız bir araçtan çıkan dört kişi tarafından kolundan tutulup arabaya bindirildiği ve tepelik bir yere götürüldüğü kaydedildi.

 

Kimliği belirsiz kişilerin kendisine adıyla hitap ettiğini belirten Tunçel, nasıl darp edildiğini şöyle anlattı: “Tepede beni dışarı çıkartıp kollarımı bağladılar, hakaret etmeye başladılar. ‘Sen nasıl bir insansın, hiç utanman arlanman yok mu, devlete nasıl karşı geliyorsun, gazete dağıtmaktaki amacın ne’, tarzında sorguya çekildim ve her soru soruşlarında cevap verirken bir tokat yedim.”

 

‘Yüzüme vurdular, dudağımdan yara aldım’

 

Kendisini darp eden kişilerin, telefonundaki bilgilere de baktıklarını ve gazete dağıtımı yaptığı arkadaşlarına ‘Bugün gelmesem olur mu, ablam rahatsız’ gibi mesajlar gönderdiklerini söyleyen Tunçel, “Sizinle daha işimiz bitmedi, diğer arkadaşlarına söyle siz şerefsizler gününüzü göreceksiniz’ dediler. Birisi diz kapağıma tekme attı. Başka birisi yüzüme vurdu. Dudağımın sol tarafından yara aldım, diş etim kanadı. Sonra ‘Bu kadar yeter’ deyip arabaya bindiler. Ben yerden zor kalktım. Kalktığımda gitmişlerdi” diye konuştu.

 

Avukat: Pervasızca hareket edenler hak ettikleri cezayı alacaklar

 

Olayın ardından Tunçel, darp raporu alarak savcılığa suç duyurusunda bulundu.

 

Avukatı Hasan Hüseyin Evin ise, yaşananları şöyle değerlendirdi: “İnsanların yaşam hakkından tutun, güvenlik hakkı ve bütün kişilik haklarına yönelik ciddi bir saldırı… Buradaki amaç korkutma, insanları özgür yaşam alanlarından uzaklaştırma ve sürekli bir endişe haline sürükleme, bunun üzerinden de başka insanlara korku salarak toplumu istedikleri biçimde şekillendirme… Devletin kendisini sorgulaması gerekiyor. Öncelikle devletin güvenlik güçlerinin, savcılık makamının kendisini sorgulaması gerekiyor.”

 

Olayı ‘faşizm’ diye niteleyen Evin, “Bu arkadaşımız için biz her türlü hukuksal başvuruyu kullanacağız. Bu kadar güvenle ve pervasızca hareket edenler hak ettikleri cezayı alacaklar” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha