• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Karar yazarı İbrahim Kahveci: 4 milyon dolar bulamıyoruz ama Cengiz-Limak'a 4 milyar dolar kıyak yapıyoruz

Karar yazarı İbrahim Kahveci: 4 milyon dolar bulamıyoruz ama Cengiz-Limak'a 4 milyar dolar kıyak yapıyoruz
0 0

Günlerdir devam eden orman yangınları söndürülemezken, AKP iktidarı döneminin israfkar harcamaları ve yandaş müteahhitlere Hazine'den dağıtılan milyarlarca dolar yeniden gündeme geldi.

3 Ağustos 2021 Salı 14:39

Türk Hava Kurumu'na (THK) ait yangın söndürme uçaklarının bakımdan geçirilmesi için verilmeyen dört milyon dolar nedeniyle, günlerdir devam eden orman yangınları söndürülemezken, AKP iktidarı döneminin israfkar harcamaları ve yandaş müteahhitlere Hazine'den dağıtılan milyarlarca dolar yeniden gündeme geldi.

 

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, "Mesela 4 milyon dolar bulamıyoruz ama Akyazı-Kurtköy arasını işleten Cengiz-Limak ikilisine 7 yıl ek işletme süresi verip 4 milyar dolar kıyak yapabiliyoruz. Neymiş efendim, yapım maliyetleri artmış. İyi ama o zaman neden ihale diye bir şey var" ifadelerini kullandı.

 

Kahveci, "THK uçaklarının uçması için 4 milyon dolar lazımmış. Ama kıt kaynaklardan bulamadık. Tank-Palet Fabrikası için 50 milyon dolar yatırım lazımmış. Ama kıt kaynaklardan bulamadık Yol yapacaktık ama kıt kaynaklardan devlet para bulamadığı için Hazine garantili müteahhitlere yaptırdık. Köprü yapacaktık ama kıt kaynaklardan devlet para bulamadığı için Hazine garantili müteahhitlere yaptırdık" hatırlatmasında bulundu ve ekledi:

 

"FSM Köprüsünü 120 milyon dolara (Bugünkü değer 480 milyon dolar) yapan devlet, YSS Köprüsünü 3,5 milyar dolara müteahhide yaptırdı. Ve üstüne de 6 milyar dolar Hazine garantisi verdi.

 

FSM Köprüsünü yapan Japon firmanın 1,2 milyar dolara yaptığı Osmangazi Köprüsüne 13 milyar dolar Hazine garantisi verildi. Osmangazi Köprüsünü de yine Hazine garantili müteahhitler işletiyor tabii.

 

2012-13 yıllarında adeta para akan ülkemizde (iki yılda toplam 144 milyar dolar yabancı sermaye geldi) para yok diye Hazine garantili müteahhitlere gerekli ve gereksiz (acil ihtiyacı düşük) ihale üstüne ihaleler verildi.

 

Ve şimdi dışarıdan para gelmiyor ama biz bu müteahhitlere her yıl on milyarlarca lira ödüyoruz. Çünkü verilen Hazine garantileri dolmuyor, yetişmiyor.

 

Ama durun...

 

Daha bitmedi...

 

Mesela yangın söndürmeye uçak alamıyoruz ama ille de Kanal İstanbul diyoruz. Yangını söndüremiyoruz ama inadına Kanal İstanbul yaparız diyoruz.

 

Mesela 4 milyon dolar bulamıyoruz ama Akyazı-Kurtköy arasını işleten Cengiz-Limak ikilisine 7 yıl ek işletme süresi verip 4 milyar dolar kıyak yapabiliyoruz. Neymiş efendim, yapım maliyetleri artmış. İyi ama o zaman neden ihale diye bir şey var.

 

Anlayacağınız bizim kıt kaynak teorimiz millet ve ülkemiz için geçerli.

 

Hazine garantili müteahhitlerimiz için kıt kaynak teorimiz işlemiyor. Onlara kaynaklarımız nerede ise sınırsız."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha