• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Karar yazarı İbrahim Kahveci: Bu düzende kimse evladına parlak bir gelecek beklemesin

Karar yazarı İbrahim Kahveci: Bu düzende kimse evladına parlak bir gelecek beklemesin
0 0

Piyasalarda dolar kuru, 21 Eylül'de yeni bir rekorla 7.60 TL'nin üzerine çıkarken, euro ise 9 TL'den işlem gördü.

22 Eylül 2020 Salı 12:18

Bu durumun ekonomi üzerinde yarattığı baskı bir yana, iş piyasasının içinde bulunduğu istihdam üretememe sorunu da ekonomistlerin gündeminde.

 

Karar Gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, bir yandan kurdaki yükseliş bir yandan da iş gücü piyasasındaki kayıpların büyük bir soruna işaret ettiğini belirtti.

 

Kahveci, "Ekonomik bozulmadan da ağır" başlıklı, 21 Eylül tarihli yazısında, yatırımların 2015 yılından bu yana gerilediğini belirtti ve, "Fabrikalarda mevcut kapasite bitince artan nüfusa iş imkânı maalesef çok daha sınırlı olacaktır. Kimse evladına parlak bir iş beklemesin. Anlayacağınız bu düzende o iş biraz zor" yorumunu yaptı.

 

"Yatırımlar ek istihdam açısından hayati önem arz eder. O nedenle gelecek beklentinizi düşürmenizi sağlam delille bitirin diyorum. Hayale kapılmayın..." çağrısında bulunan Kahveci, "Yatırımların azalması ile zaten 2015 yılından beri yüksek işsizlik oranları ile karşı karşıyayız. Toplumda krediye dayalı tüketim ile bu sorun çok fazla hissedilmemiş olabilir. Evet, tüketiyoruz ama hanemizde  gelir olarak değil, borç birikimi olarak yaşam sürüyoruz. Kısaca ekonomide BUNALIM aşaması 2015 yılında zaten başlamıştı. Bunu bir kenara not düşelim" ifadelerini kullandı.

 

Kahveci, 2015’te başlayan bunalımın 2016’da başlayan finansal dalgalanmaya ve 2018 ortasında reel krize dönüştüğünü hatırlattı ve ekledi:

 

"Zaten yüksek olan işsizler hanesine 2,6 milyon daha işini kaybeden yeni işsiz eklendi. Artan nüfustan gelen işsizlerle beraber toplam geniş tanımlı işsiz sayımız 7 milyonu bile geçti. 

 

Bu yıl pandemi de eklenince çifte kriz yaşamaya başlayan ekonomide, geniş tanımlı işsizlik oranımız yüzde 30’lara geldi. 

 

Ama asıl mesele de bu değil. 

 

Bir kere ekonomide şu an yaşadığımız BUHRAN nesil olarak görmediğimiz bir durum. Şu an iş hayatında bulunan hiç kimse böyle bir ekonomik tablo ile karşılaşmamıştı. 

 

Ama asıl tehlike gelecekte... 

 

Geleceğimiz bugün yaşananları bize mumla aratacak boyutta. 

 

Hazine Garantili Müteahhitler 84 milyonun onlara çalışmasını bekliyor. Alacakları dağ gibi biriktikçe birikiyor. 

 

Yatırımsız, istihdamsız, kazançsız bir ekonomi. 

 

Ama büyük tehlike bu tablo da olamaz. 

 

Yakında yaşlı bir nüfus olacağız. 

 

Genç nüfus azalıyor. Kadın doğum oranı 1,8 gibi muazzam düşük seviyeye indi. Nüfus kendini yenileyemiyor. Ekonomik tablo evlenmeyi ve evlat sahibi olmayı hayli zorlaştırdı. 

 

Zaten bu tabloda hangi evladımıza nasıl bir gelecek bırakacağız? 

 

Bütün bu tablo ciddi bir yokluk ortamını işaret ediyor. 

 

Ülke olarak belki de daha büyük sorunumuz ekonomi bile olmayabilir. Bugün devlet işleyişinde kurumsal akıl ve kurumsal yapılarımızı kaybediyoruz."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha