• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Karar yazarı İbrahim Kahveci: Tabela şirketler üzerinden borsada operasyonları ile para toplanıyor

Karar yazarı İbrahim Kahveci: Tabela şirketler üzerinden borsada operasyonları ile para toplanıyor
0 0

Karar yazarı İbrahim Kahveci bugünkü köşesinde borsada işlem gören kimi hisselerle ilgili bilgiler verdi, isim vermedin hisseleri değerlendiren Kahveci "Adeta tabela şirketler üzerinden borsada operasyonları ile para toplanıyor" iddiasında bulundu.

30 Ekim 2019 Çarşamba 12:13

Kahveci 'Sermayenin rengi' başlıklı yazısına "Hâlâ aynı kafa... Hâlâ türban, hâlâ yeşil sermaye. İşin zoruna kafa yormayıp, kolayından at başlığı iş bitsin. Oysa arkasında ne var, ne oluyor, ne gibi zor şatlarla mücadele ediliyor?" sözleriyle başlıyor. 

 

Borsadan örnek vereceğini aktaran İbrahim Kahveci şunları yazdı: 

 

"Hissenin fiyatı bu yıl başında 0,60 kuruş. Yani ödenmiş sermaye bile değer görmüyor. Ama birden hisse sert bir yükseliş yaşıyor: Artık fiyat 2,75 TL.

 

Şirketin sermayesi 120 milyon lira ama yıllık cirosu da 133 milyon TL. Esas faaliyet kârı ise bu yıl altı aylıkta sadece 2,5 milyon lira. Yani ne kâr var ne de doğru dürüst zarar. Sermaye 1 trilyon lira olsa ne olacak? Üç kuruşluk işe üç kuruşluk sermaye. Ama fiyat artışının arkasından borsada bedelli sermaye artırımları yolu ile para toplama geliyor.

 

Aynı grubun bir başka şirketine bakıyorsun. Onun borsa fiyatı da sene başında 0,30 kuruş, ama şimdi 2,0 lira. Hemen bedelli sermaye artırımı gelmiş. Zaten eski sermaye 191 milyon liraydı ve şirketin cirosu da 193 milyon lira. 2018 yılında faaliyet kârı ise sadece 3,3 milyon lira.

 

Yani o şirkete de 1 trilyon para akıtsan ne olacak? Adeta tabela şirketler üzerinden borsada operasyonları ile para toplanıyor.

 

SPK bir dönem bu tür tabela vari şirketlerin bedelli sermaye artırımları ile milletten para toplamalarının önüne geçmişti. Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi sonrasında bu tür para toplama izinleri de kolaylaştı.

 

Ama borsada herkes biliyor bu işlerin nasıl döndüğünü. Mesele bu bilgilerin TBMM’sine gelebilmesi. Milletin haksızlıklar karşısında korunması ve mağduriyetlerin önlenmesidir."

 

Kahveci'ye göre, geçmişte borsa dışında da bu şekilde para toplamalar olmuştu. "Hatta farklı yöntemler olsa da hâlâ devam ediyor" diyen Kahveci, yazısını şöyle sürdürüyor:

 

"Daha geçen hafta kaz çiftliği vaadi ile dolandırılanlar medyaya yansıdı. Sahi borsada toplanan paraların kaz çiftliği vaadi ile toplanan paralardan ne farkı var. Sadece biracık detaylar var o kadar. Çiftlikbank ile toplanan paraları biliyorsunuz. Benzerlerini de..."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha