• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Korona yazıları ve paylaşımlarından ifade veren gazeteci Nurcan Baysal, serbest bırakıldı

Korona yazıları ve paylaşımlarından ifade veren gazeteci Nurcan Baysal, serbest bırakıldı
0 0

Koronavirüs ile ilgili sosyal medya paylaşımları ve Ahval'de yayımlanan iki makalesi nedeniyle ifadeye çağrılan gazeteci Nurcan Baysal, emniyet ve mahkeme sürecinden sonra serbest bırakıldı.

31 Mart 2020 Salı 17:08

Pazartesi günü avukatı eşliğinde ifade vermeye giden Baysal'ın, savcının koronavirüs yüzünden makamında olmaması nedeniyle, yarın tekrar ifadeye çağrıldığı belirtilmişti.

 

Baysal, serbest bırakılma kararını Twitter hesabından duyurdu.

 

Baysal, soruşturma açılmasının ardından yaptığı açıklamada, paylaştığı tweetler ve Ahval'da yayımlanan son iki yazısı nedeniyle savcılığa çağrıldığını ve soruşturmada "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve tehdit" suçlamalarının yöneltildiğini kaydetmişti.

 

Baysal, şunları söylemişti:

 

"Normalde bugün gözaltında kalmam gerekiyormuş ama koronavirüsten dolayı alınmadım, yarın yine saat 13.00'te savcılığa çağırdılar. Yarın savcı bey görecekmiş."

 

Kendisine yapılan suçlamaları asla kabul etmediğini belirten Baysal, "Bu yazılar daha çok Diyarbakır'daki koronavirüs tedbirlerine ilişkin yazılardı. Gerekli önlemlerin ne kadar alınıp alınmadığına ilişkin yazılardı ve tabii ki bir yurttaş olarak, bir gazeteci ve insan hakları savunucusu olarak, anayasanın bana vermiş olduğu hakları kullanarak, halkı ve ilgili kurumları bilgilendirmeye yönelik bu paylaşımları yapmış durumdayım. Benim tavsiyem, hükümet keşke bizlerle, yani gazetecilerle ve insan hakları savunucularıyla uğraşmak yerine, bu enerjisini koronavirüsle mücadeleye verse" diye konuşmuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha