• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kulis: MHP parti kapatma yetkisinin Yargıtay'a verilmesini istiyor

Kulis: MHP parti kapatma yetkisinin Yargıtay'a verilmesini istiyor
0 0

AKP ile MHP arasında anayasa ve seçim kanununda değişiklikler konusunda görüşmeler devam ederken Korkusuz yazarı Ahmet Takan iki ayrı kulis bilgisi aktardı.

13 Ekim 2021 Çarşamba 10:59

Takan öncelikle MHP'nin parti kapatma davalarına Anayasa Mahkemesi yerine Yargıtay'ın bakması gerektiği yönünde AKP'ye teklifte bulunduğunu belirtti.

 

"Siyasi kulislerdeki iddiaya göre, MHP, siyasi partilerin kapatılma davalarında yetkinin Anayasa Mahkemesi’nden alınıp Yargıtay’a verilmesini istiyor. MHP’nin gerekçesi; “Madem partiler hakkında kapatılma davalarını Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı açıyor. O zaman kapatma davalarına bakma ve karara bağlama yetkisi de Yargıtay’a verilsin“ diye özetleniyor. AKP, MHP’nin ısrarlı teklifini düşünüyormuş…"

 

Diğer bir iddia ise MHP'nin cumhurbaşkanı parti genel başkanı olamayacağı ancak partinin üyesi olabileceği konusunda bir değişiklik istediği. MHP'nin bu hükmün anayasada da yer almasını istediği ve AKP'nin bu konuyu da düşündüğü Takan'ın bugünkü yazısında ifade edildi.

 

Ahmet Takan ayrıca yeni seçimlerde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın partisindeki milletvekillerinin yüzde 70'ini listeye almayacağını öne sürdü.

 

"İktidar mebusları iki büyük korkuyu birlikte yaşıyor… İlkini biliyorsunuz zaten; AKP’nin seçim kaybedeceği… İkincisi ise liste kabusu… AKP mebusları arasında konuşulanlara göre; 'Tayyip Erdoğan önümüzdeki seçimde AKP milletvekillerinin yüzde 70’ini tırpanlayacak ve yeniden aday göstermeyecek'…"

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha