• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kürt basınına operasyon: En az 16 gazeteci gözaltına alındı

Kürt basınına operasyon: En az 16 gazeteci gözaltına alındı
0 0

Diyarbakır'da bu sabah çok sayıda gazetecinin evine polis baskını gerçekleşti. En az 16 gazeteci gözaltına alınırken, sayının artacağı belirtiliyor.

8 Haziran 2022 Çarşamba 11:30

Diyarbakır’da çoğunluğu Kürtçe yayın da yapan basın kuruluşlarında çalışan gazeteciler güne polis baskınıyla uyandı. Diyarbakır’da DFG Eşbaşkanı Serdar Altan ve JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş’ın da aralarında olduğu çok sayıda gazeteci gözaltına alındı.

 

Diyarbakır’da polisler, sabah saatlerinde çok sayıda gazetecinin evine baskın düzenledi. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, JİNNEWS editör Gülşen Koçuk, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç ile gazeteciler Ömer Çelik, Suat Doğuhan, Ramazan Geciken, Berivan Karatorak, Esmer Tunç, Neşe Toprak  ve Zeynel Abidin Bulut gözaltına alındı.

 

Mazlum Doğan Güler, Mehmet Şahin, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu ve Remziye Temel’in de eklenmesiyle, bugün gözaltına alınan gazeteci sayısı 16’ya yükseldi.

 

JINNEWS BÜROSUNA BASKIN

 

JINNEWS’in Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesindeki bürosuna da eş zamanlı baskın yapıldı. Baskında, bilgisayar ve harddiskler ile kimi kitap ve dergilere de el konuldu.

 

Gözaltı sayısının artabileceği belirtiliyor.

 

TGS’DEN TEPKİ 

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan (TGS) gözaltılara tepki geldi. Sendikanın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Diyarbakır’da sabah saatlerinde ev baskınlarıyla çok sayıda gazeteci gözaltına alındı. Baskılar gazetecileri yıldıramayacak!” ifadesi kullanıldı.

 

‘ELİNİZİ KÜRT GAZETECİLERİN ÜZERİNDEN ÇEKİN’ 

 

DİSK Basın-İş Sendikası da gözaltılara bir açıklamayla tepki gösterdi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Tam 11 arkadaşımız hiçbir gerekçe gösterilmeksizin gözaltında ve gözaltı sayısının daha da artabileceği tahmin ediliyor. Bu operasyonları normalleştirmiyoruz, kabul etmiyoruz. Yeter artık, elinizi Kürt gazetecilerin üzerinden çekin! Bu operasyon ve soruşturma furyasına derhal son verin. Biz arkadaşlarımızın, gazeteciliğin yanındayız ve #GazetecilikSuçDeğildir diyoruz. Herkesi de arkadaşlarımızla dayanışmaya ve bu çağrıyı büyütmeye davet ediyoruz.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha