• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Masum Türker: Doğan Medya için hazırlık yapılıyor

Masum Türker: Doğan Medya için hazırlık yapılıyor
0 0

DSP Genel Başkanı Masum Türker Bugün TV, Kanaltürk ve Bugün gazetesinin de içinde bulunuğu Koza İpek Grubu'na kayyum atanmasına tepki gösterdi.

27 Ekim 2015 Salı 17:00

Yapılan işlemin hukuki değil, siyasi olduğunu savunan Türker, yakın bir zamanda Aydın Doğan'ın sahibi olduğu Doğan Holding'e de aynı yöntemi uygulamak için çalışma yapıldığını ileri sürdü: "Üzülerek söylemeliyim, benim öteden beri edindiğim bilgileri ve bu konuda yapılan çalışmaları da bilerek söylüyorum ,benzer bir durumu yakın bir tarihte Aydın Doğan Grubu'na, Doğan Holding'e de uygulamak üzere çalışma yapılmaktadır." Türker, Koza İpek Grubu'nun başına gelenlerin,Türkiye'de her an herkesin başına gelebileceğini söyledi.

Genel Başkan Türker, seçim çalışmalarına İzmir'de devam ediyor. Bir otelde basın toplantısı düzenleyen Türker, Koza İpek Grubu'na kayyum atanmasına tepki gösterdi. Koza İpek Grubu'nun aynı zamanda bir medya grubu olduğunu hatırlatan Masum Türker, "Medya grubunu da içeren ve Türkiye'de girişim hürriyetini etkileyen bir durumla karşı karşıyayız. Kayyum tayin edilerek, yönetime el koyulması. Bu olgu, görünüşte medya özgürlüğüyle ilgilidir ama bence bu olgu, Türkiye'de girişim özgürlüğüyle ilgildir. Türk Ceza Yasası'nın 133. maddesine bir delil olmaksızın, nasıl yazıldığı belli olmayan ve gerçeği yansıtıp yansıtmadığı kesinlik kazanmamış bilirkişi raporuna dayanarak yapılan bu işlemler, Türkiye'de bugün faaliyette bulunan bütün iş gruplarının her an başına gelebilir. Bu durum, Türkiye'nin en büyük holdingleri Koç, Sabancı, Eczacıbaşı başta olmak üzere, bugünkü iktidara yakın olan holdingler olmak üzere herkesin başına gelir ve üzülerek söylemeliyim, benim öteden beri edindiğim bilgileri ve bu konuda yapılan çamlışmaları da bilerek söylüyorum, benzer bir durumu yakın bir tarihte Aydın Doğan grubuna, Doğan Holding'e de uygulamak üzere çalışma yapılmaktadır. Bunu yaparken de hiç umulmadık yerde, özelikle Aydın Doğan'ın kızlarından birisini bu işin içine katarak, bugün Akın İpek ve onun grubu olan Koza İpek grubuna yapılanın benzeri planlanmaktadır. Bunu geri bırakmalarının nedeni, şimdilik Koza Grubu'yla uğraştıkları içindir. Bu nedenle bugün bu Akın İpek şirketlerine, yani Koza İpek grubuna yapılanın, yalnız yakında başına gelmesi ihtimali olan Doğan Grubu değil, bütün medya gruplarının bir gün tekrar onlar da bu duruma düşebilir düşüncesiyle karşı koymaları, tepki koymaları gerekir." dedi.

'HAKİMLERİN, KAYYUMLARI DEĞİŞMESİ GEREKİR'

Kayyum olarak atanan isimlerden bazılarının AKP meclis üyesi çıktığının hatırlatılması üzerine DSP Genel Başkanı Türker, şunları söyledi: "Bu işi yaparken siyasal olarak yaptıkları ortaya çıkıyor. Hakimler mesela bugün bu haberi okuduktan sonra en azından o kayyumdaki bu insanları değiştirmesi gerekir ama amaç bir hesaplaşma, bir kan davası gütmek olduğu için bu işlem yapılıyor. Şu anda Digiturk'ün sahibinin kim olduğu belli değil. Telekom'un içinde kimin hisse sahibi olduğu, Türk milletinin bilgisi haricindedir. Yabancılar biliyor ama bizler bilmiyoruz. Türk Hava Yolları fonlarının ne kadarının, hangi Türk büyüğüne ait olduğunu bilmiyoruz." dedi.

'TÜRKİYE'DE HUKUKUN NASIL SİYASALLAŞTIĞINI AÇIKÇA GÖSTERİYOR'

Koza İpek Grubu'na kayyum atanmasının, Türkiye'de hukukun nasıl siyasileştiğini ortaya koyduğunu söyleyen Masum Türker, "Ankara'da 100'ü aşkın vatandaşımızın ölmesine neden olan faaliyette bulunan kişiler için, 'Biliyoruz ama tutuklayamıyoruz.' diyen zihniyet, daha bir eylem yok, 'delilleri denetim yoluyla bulamıyoruz, biz yönetirsek ortaya çıkarırız' mantığıyla bir yayın grubunu kapsayan gruba el koyabiliyor. Bu, Türkiye'de hukukun nasıl siyasallaştığını ve siyaset yapan mevcut şimdiki iktidarın, hukukun yanısıra. güvenlik güçlerinin yanısıra terör örgütlerini de taşeron olarak kullanma noktasına kadar gidebileceğini açıkça gösteriyor." dedi.

Kaynak: Cihan

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha