• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Netflix, şifre paylaşımı yapanların hesaplarını kapatabilir

Netflix, şifre paylaşımı yapanların hesaplarını kapatabilir
0 0

Film ve dizi izleme platformu Netflix'in yapay zeka yardımıyla şifre paylaşımı yapan kullanıcılara yönelik yeni önlemler almaya hazırlandığı belirtildi.

18 Mart 2019 Pazartesi 13:38

Online sosyal platformlar arasında şifre paylaşımının en rahat yapıldığı platformlardan biri olan Netflix'in, potansiyel müşteri kaybını önlemek için bir dizi önlemler alabileceği konuşuluyor. 

 

Zira, 2 veya 4 kişilik abonelik paketleriyle kişi sayısı kadar kullanıcı, aynı anda platformu kullanabiliyor. Ancak bu paketlerin ücretleri tek kişilik paketlere kıyasla daha yüksek olduğundan izleyiciler, tek bir hesap açıp, şifreleri yakınlarıyla paylaşarak yüksek ücretler ödemeden çoklu kullanım yapabiliyorlar. 

 

Bu durum da Netflix'in, potansiyel müşterilerini kaybetmesine neden oluyor. 

 

ŞİFRE PAYLAŞANLARIN HESAPLARI KAPATILACAK

 

Mirror'un haberine göre, şirket bu durumun önüne geçmek için yapay zeka teknolojilerinden yardım almayı planlıyor. Buna göre, şirket teknoloji fuarı CES 2019'da, Synamedia isimli kuruluşunun tanıttığı yapay zeka programını kullanacak. 

 

Söz konusu program ile yapay zeka, kullanıcının şifrelerini hangi konumlarda girdiği izlenecek. Konum ve giriş sayısı arasında bir tutarsızlık tespit edildiğinde, Netflix kullanıcıyı şifre paylaşımı yapanlar listesine ekleyecek. Eğer yapılan bu tespit doğru ise Netflix hesapları tamamen kapatabilecek.

 

'Y KUŞAĞININ DÖRTTE BİRİ ŞİFRESİNİ PAYLAŞIYOR'

 

Synamedia'nın ürün müdürü Jean Marc Racine, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Şifre paylaşımı artık görmezden gelinemeyecek kadar zarar ettiriyor. Geliştirdiğimiz ürün ile sosyal platformlar bunun önüne geçebilir" dedi. 

 

Magid isimli araştırma şirketi ise Y kuşağına ait gençlerin dörtte birinin, şifrelerini arkadaşlarıyla paylaştıklarını ifade ediyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha